05/01/2023
Σοποτό B.C. 25 20 26 21 - 92 -
Souvlakers 8 16 17 17 - 58 -

Πάρτι του Σοποτό με καλεσμένους τους Souvlakers!

Εύκολη αποστολή, όπως φάνηκε τελικά, είχε το βράδυ της Πέμπτης 5 Ιανουαρίου το Σοποτό που αντιμετώπισε τους Souvlakers των μόλις 5 παικτών! Το Σοποτό βγάζοντας ενέργεια στο παρκέ και με 16 εύστοχα τρίποντα στο παιχνίδι, κατάφερε να κάνει περίπατο και να πάρει την 8η νίκη του στο πρωτάθλημα, στο οποίο μετράει μόλις μία ήττα. Από την άλλη οι Souvlakers έχουν πλέον ρεκόρ 5-5.

Στα του αγώνα, το Σοποτό έριξε από νωρίς στα… σχοινιά τους αντιπάλους του. Με συνεχόμενες καλές άμυνες, αλλά και λύσεις στην επίθεση οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα σερί 20-2, με τους Σοφιανόπουλο, Φούκο και Αγγελογιαννόπουλο να είναι εκείνοι που έκαναν τη ζημιά. Έτσι οι Souvlakers απο τα πρώτα κιόλας λεπτά βρέθηκαν σε αρκετά δύσκολη θέση και η δυσκολία ήταν τέτοια που στο πρώτο δεκάλεπτο πέτυχαν μόνο 8 πόντους. Έτσι ο πίνακας του σκορ μετά το πέρας της πρώτης περιόδου έγραφε 25-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν κάπως μπρος και με καλάθια του Βασιλάκου και του Γεωργαντά έκαναν το 27-12. Σκαμνάκης και Χαλκιαδάκης έδιναν λύσεις πίσω από τα 6,75 για το Σοποτό και ενώ οι Souvlakers δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν επιθετικά, το σκορ έφτασε στο 42-16. Ο Βασιλάκος έκανε την προσπάθεια του να κρατήσει ζωντανή την ομάδα του, ωστόσο το τέλος του ημιχρόνου βρήκε το Σοποτό να προηγείται με 45-24.

Όσο περνούσε ο χρόνος στο τρίτο δεκάλεπτο, μπορούσε ο καθένας να παρατηρήσει πως οι δυνάμεις εγκατέλειπαν τους μόλις 5 παίκτες των Souvlakers, κάτι που έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να χτυπήσουν στο ανοιχτό γήπεδο. Φούκος, Σοφιανόπουλος και Αγγελογιαννόπουλος δεν έριξαν ρυθμούς και η διαφορά έφτασε μάλιστα στο +27 (66-39), ενώ το 71-41 ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μία τυπική διαδικασία. Το Σοποτό όμως το είδε ως μία ευκαιρία να κάνει επίδειξη ευστοχίας πίσω από την γραμμή του τριπόντου. Με εκτελεστές τους Σοφιανόπουλο, Χουλιάρα και Χαλκιαδάκη το σκορ έφτασε στο 82-54. Οι Souvlakers δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα πια, το Σοποτό είχε τον απόλυτο έλεγχο και έτσι πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 92-58.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος Σοφιανόπουλος με 19 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 9 ριμπάουντ συνολικά στο ματς.

Το Σοποτό είχε 19/34 δίποντα, 16/38 τρίποντα, 6/11 βολές, ενώ μάζεψε και 40 ριμπάουντ. Παράλληλα μοίρασε 26 ασίστ, είχε 9 κλεψίματα, 8 λάθη και 5 μπλοκ. Από την μεριά τους οι Souvlakers μέτρησαν 26/77 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 0/6 βολές και πήραν 49 ριμπάουντ. Επίσης είχαν 9 ασίστ, 6 κλεψίματα και 14 λάθη.

Σοποτό (Κουτσουρής): Αγγελογιαννόπουλος 11(4ρ.), Καραγιάννης 3(3ρ.), Καρατζάς, Κουτσουρής 12, Σκαμνάκης 12(3ρ.), Σοφιανόπουλος 19(9ρ.), Φούκος 15(8ρ.), Χαλκιαδάκης 13(4ρ.), Χουλιάρας 3(1ρ.), Ψαλιδόπουλος 4(6ρ.)

Souvlakers (Ποντίκης): Αλογοσκούφης 12(10ρ.), Βασιλάκος 20(8ρ.), Γεωργαντάς 10(10ρ.), Γιαννακής 12(13ρ.), Τσεντζελής 4(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία του Σοποτού πίσω από την γραμμή του τριπόντου.