02/01/2020
Aladalon 19 21 18 5 - 63 -
Old Stars 2 7 10 14 - 33 -

Πάρτυ έστησαν οι Aladalon!

Στο κρύο κλειστό γήπεδο του Μπόθου στο Περιστέρι αναμετρήθηκαν οι Aladalon με τους Old Stars, με τους πρώτους να διαλύουν τους αντιπάλους τους με 63-33. Τι και αν περιμέναμε ένα ντέρμπι μεταξύ δύο δυνατών ομάδων, οι Aladalon με σχετική ευκολία καθάρισαν το ματς από το πρώτο ημίχρονο!
Με ένα απίθανο ξεκίνημα στην αναμέτρηση οι Aladalon πήραν προβάδισμα με 15-0 στα πρώτα 5′ 20″!!! Οι Old Stars φαίνονταν άνευροι, νωθροί και χωρίς συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση! Σκόραραν δύο πόντους μετά από 7′ 30″ για να λήξει 19-2 η περίοδος. Σουβλέρης (8) και Μαχαίρας (4) σμπαράλιασαν την άμυνα των Old Stars, οι οποίοι με τον Γεωργούση πέτυχαν τους μοναδικούς τους πόντους.
Με την ίδια ταχύτητα συνέχισαν οι Κόκκινοι και κατάφεραν να εκτοξεύσουν την διαφορά πάνω από τους 30 πόντους! Εύκολα καλάθια μέσα στο ζωγραφιστό, ευστοχία και πίσω από τα 6,25 και δίχως ίχνος αντίστασης το ημίχρονο έληξε με 40-9! Αθανασάκος (8), Μιχαηλίδης Χρ. (7) οι πρωτοστάτες για τους Aladalon! Ο Δουκάκης με πέντε ξεχώρισε για τους “μαύρους”!
Περίπου ανάλογη η συνέχεια του τρίτου δεκαλέπτου, με τους Old Stars όμως να δείχνουν σημάδια αντίδρασης! Οι Aladalon με κύριο εκφραστή τους τον Σουβλέρη (7) και τον Μιχαηλίδη Χρ. (5) από κοντά έφτασαν την διαφορά στους πρόποδες των 40 πόντων, οι Old Stars με τον Καπράλο (5) όμως να βρίσκει τα πατήματα του δεν επέτρεψαν να συμβεί! 58-19 σκορ τρίτου δεκαλέπτου.
Στην τέταρτη περίοδο φάνηκε ότι οι γηπεδούχοι έριξαν στροφές, οι Old Stars ήταν η ομάδα που ξέραμε και με τον Καπράλο να κάνει φοβερή περίοδο (8), και την άμυνα τους πιο σφιχτή κέρδισαν την περίοδο με 5-14 και το δεύτερο ημίχρονο 23-24. Αυτό ήταν και ένα δείγμα αντίδρασης για την ομάδα του Δουκάκη.
Πολυτιμότερος των νικητών ο Μιχαηλίδης Χρήστος με 17 πόντους (6/16 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές). Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λάθος.. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καπράλος με 14 πόντους (6/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/7 βολές), 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.
Οι νικητές ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 4/7 βολές, 22/56 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/13 βολές, 13/40 δίποντα και 1/20 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ έκαναν και 17 λάθη.
Αladalon (Μιχαηλίδης Χ): Μιχαηλίδης Α. 3  (1 τρ, 5ρ,), Μιχαηλίδης Χ. 17 (1 τρ. 11 ριμπ.), Αθανασάκος 7 (1 τρ. 6ριμπ.), Μιχαηλίδης Ι. 3 (1 τρ. 12 ριμπ.) Σουβλέρης 17 (1),  Μαχαίρας 9 (6ρ, 3κλ), Κτενίδης 6 (7ριμπ.), Μελανοφρύδης 1.
Old Stars (Κουσκούνης): Γεωργούσης 8, Δουκάκης 5 (1), Καπράλος 14 (8 ριμπ.), Τζιόπας 2, Πέτρου 4, Τσουμπάρας, Τζώρτζος.
Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός και η ταχύτητα των Aladalon στο πρώτο ημίχρονο.