27/10/2021
Falcons - - - - - 41 -
Ice Cream Lovers - - - - - 60 -

Πάσαρε μέχρι και ο Ντούβας!

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε ο αγώνας μεταξύ Touvlakers και Ice Cream Lovers. Η ομάδα των Μιχαλόπουλων έπαιξε τρομερό μπάσκετ, είδε τον Ντούβα να μοιράζει 8 ασίστ (!) και κατατρόπωσε με σκορ 41-60 τους αξιόμαχους Touvlakers που άντεξαν 1 ημίχρονο.

7-11 ήταν το σκορ του 1ου δεκαλέπτου. Κουπί για την παρέα του Θεοδωρακόπουλου τράβηξε ο Κωστούλας με 3 σερί καλάθια. 9 πόντους έβαλε ο Αγγελής για τους «παγωτατζήδες». Οι Lovers κατάφεραν έχοντας τον Αγγελή ως ηγέτη επιθετικά, να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και με τον τρόπο αυτό βρέθηκαν στο +4 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Στο +11 έφτασαν οι Ice Cream Lovers στο 2ο δεκάλεπτο. Σειρά στο σκοράρισμα για την αρμάδα του Μπάμπη Μιχαλόπουλου πήρε ο εκπληκτικός Νίκος Τσαρμπόπουλος (6 πόντοι). Ακολούθησε με 2 σερί καλάθια στο transition o Νίκος Μιχαλόπουλος. Από 1 τρίποντο είχαν Θεωδορακόπουλος και Ιωάννου για τους εκτός ρυθμού Touvlakers. 8-15 ήταν το επιμέρους σκορ.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τους Touvlakers στην 3η περίοδο. 4 σερί πόντους πέτυχε ο Κοτσώνης για τους γηπεδούχους ενώ 1 τρίποντο έβαλε ο Ιωάννου. Με οδηγό τον Ντούβα που μοίρασε σωστά την μπάλα (ναι καλά ακούσατε), οι ICL ξέφυγαν ακόμα περισσότερο στο σκορ και ουσιαστικά κλείδωσαν την νίκη . Το scoreboard στο τέλος των 30 λεπτών έγραφε 24-44! 6 πόντους από τρομερές πάσες του Ντούβα έβαλε ο Καρκούλιας.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Μπορεί Καϊάφας (5) και Ιωάννου (7) να έκαναν τα αδύνατα-δυνατά αλλά, οι Lovers δεν είχαν όρεξη για παιχνίδια. Έπαιξαν σωστές άμυνες, ροκάνισαν τον χρόνο και εν τέλει με σκορ 41-60 πήραν την νίκη. Άξιος Αναφοράς για τους Touvlakers, ο Ζυγομαλάς με 1 απίστευτο buzzer beater lay up με σπάσιμο μέσης.

Mvp του αγώνα ήταν ο Νίκος Τσαρμπόπουλος με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ (1-3), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 29:31 λεπτά συμμετοχής. Ο Κωνσταντίνος Κωστούλας ξεχώρισε για τους Touvlakers καθώς είχε 6 πόντους, 14 ριμπάουντ (4-10), 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος σε 31:23 λεπτά.

Σαν σύνολο, οι Touvlakers είχαν 11/37 δίποντα (29,7%), 5/25 τρίποντα (20%), 4/5 βολές (80%), 38 ριμπάουντ (9-29), 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 14 λάθη. Οι Ice Cream Lovers είχαν 20/35 δίποντα (57,1%), 6/38 τρίποντα (15,8%), 2/5 βολές (40%), 42 ριμπάουντ (12-30), 14 ασίστ, 11 κλεψίματα και 12 λάθη.

Touvlakers(Θεοδωρακόπουλος): Φίλιας 2, Ιωάννου 13, Κοτσώνης 7 (7 ριμπ), Κωστούλας 6 (14 ριμπ), Θεοδωρακόπουλος 3, Μπουχάγιερ 1, Ζυγομαλάς 2, Καϊάφας 7.

Ice Cream Lovers(Μιχαλόπουλος Μ.): Ντούβας 6 (8 ριμπ, 8 ασίστ), Τσαρμπόπουλος 16, Αγγελής 13, Μιχαλόπουλος Ν. 6, Καρκούλιας 8, Μιχαλόπουλος Μ., Μαραγκός 3 (10 ριμπ), Γιαννακόπουλος 8 (8 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα του Ντούβα που έδειξε στους επικριτές του, ότι μπορεί να πασάρει με τρομερό efficiency!