06/03/2024
Πασοκlahoma City Thunder 17 13 17 17 - 64 -
Crushers 16 5 14 4 - 39 -

Πασοκlahoma για μεγάλα πράγματα!

Τετάρτη βράδυ στο Μαζαράκη η Πασοκlahoma υποδέχτηκε τους Crushers για την 24 αγωνιστική  της Development League 2, με την Πασοκlahoma να έχει εύκολο βράδυ, νικώντας με σκορ 64-39.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Πασοκlahoma μπήκε δυναμικά στο παρκέ, με τους Λιακίδη, Γνάτη και Κεφαλόπουλο να σκοράρουν με ωραίες ενέργειες από το ζωγραφιστό. Οι Crushers έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στο σκορ,  με τους Μπαλντατσίδη, Δούβρη και Κώνστα να διαμορφώνουν το 17-16.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού οι Πράσινοι Ήλιοι πάτησαν το γκάζι,  καθώς με προσωπικές άμυνες κράτησαν τους Crushers σε χαμηλό σκορ. Στην επίθεση έδωσαν λύσεις οι Μπακογιάννης,  Γνάτης και Κεφαλόπουλος, με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει το σκορ ημιχρόνου στο 30-21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Crushers προσπάθησαν να αντιδράσουν, αφού Μπαλντατσίδης και Αποστόλου έφεραν πόντους στην ομάδα από εύστοχα σουτ. Όμως η Πασοκlahoma  αντέδρασε και πήρε ξανά την διαφορά στο σκορ με τους Μπακογιάννης,  Γνάτης και Κεφαλόπουλος, να σκοράρουν από αιφνιδιασμούς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Πασοκlahoma συνέχισε να εντυπωσιάζει, καθώς η άμυνα ήταν για σεμινάριο. Στην επίθεση αυτοί που έφεραν τους πόντους ήταν οι Λιακίδης, Γνάτης και Διαμαντόπουλος.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γνάτης Δημήτρης με 17 πόντους 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ (double -double),ενώ από τους  φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπαλντατσίδης Μπάμπης με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ

Πασοκlahoma City Thunder (Διαμαντόπουλος): Δημακόπουλος,  Διαμαντόπουλος 2, Αράπας 2,  Γνάτης 17, Κεφαλόπουλος 7, Λιακίδης 16, Συρίγος 4, Μπακογιάννης 16.

Crushers (Καράμπελας): Αποστόλου 6, Ζουγανέλης, Δούβρης 3, Καράμπελας 4,  Κώνστας 6, Μπαλντατσίδης 17, Κατσαρός 3

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!