24/02/2024
Πασοκlahoma City Thunder 15 10 14 15 - 54 -
Capital Con-Trolls 17 9 10 13 - 49 -

Πασοκλαχόμα για φίλημα!

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά και για τις δύο ομάδες, καθώς μπήκαν στο παρκέ με όρεξη για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Για τους φιλοξενούμενους η τριάδα Μπουρνάζος (5π), Κιούσης (6π) και Φουρτάκας έδωσε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, με τους "κόκκινους" να παίρνουν μια μικρή διαφορά στην αρχή. Άμεση απάντηση για τους γηπεδούχους, με τους Γνάτη (6π) και Λιακίδη (6π) να βρίσκουν καλάθια μέσα από συνεργασίες με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 15-17.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού στη συνέχεια έπεσε, με τις δύο ομάδες αν είναι ιδιαίτερα άστοχες στο δεύτερο δεκάλεπτο και τις άμυνες να παίζουν τον σημαντικότερο ρόλο. Το ημίχρονο έκλεισε με την διαφορά στην μικρότερη δυνατή τιμή, 25-26 για τους Capital Con-Trolls.

Στην επανάληψη οι πράσινοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, καθώς κυκλοφόρησαν υποδειγματικά την μπάλα και βρήκαν ωραία καλάθια μέσα από συνεργασίες. Εξαιρετικός ο Γνάτης έδωσε λύσεις επιθετικά και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Για τους φιλοξενούμενους ο εκπληκτικός Τυχόπουλος κυριαρχούσε κάτω απο το καλάθι με τα επιθετικά ριμπάουντ, δίνοντας στην ομάδα του δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες να σκοράρει.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι στο σκορ χωρίς καμία να καταφέρει να ξεφύγει. Για τους κόκκινους ο Μπουρνάζος με μεγάλα σουτ προσπάθησε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, όμως οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τους Γνάτη, Συρίγο και Λιακίδη, οι οποίοι μίλησαν την κρίσιμη ώρα και έδωσαν την νίκη στην ομάδα τους με 54-49.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γνάτης με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τυχόπουλος με 5 πόντους, 20 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Πασοκλαχόμα City Thunder (Διαμαντόπουλος): Γνάτης 21, Δημακόπουλος, Διαμαντόπουλος, Κεφαλόπουλος 3, Κοτσαμπασάκης, Λιακίδης 12, Μελλισάς 8, Συρίγος 10

Capital Con-Trolls (Μαρζάβας): Αρβανιτάκης, Γκούβας 2, Δρόσος 2, Κιούσης 14, Μαρζάβας 5, Μπουρνάζος 15, Τυχόπουλος 5, Φουρτάκας 6

Τι μας άρεσε: Τα 20 ριμπάουντ του Τυχόπουλου!