19/12/2023
Antilalos BC 16 13 15 16 - 60 -
New World Fix 13 14 10 27 - 64 -

Οι πιο παθιασμένοι Fix!

Μετά από ένα ντέρμπι που τα είχε όλα, οι New World Fix κέρδισαν τον Αντίλαλο με 60-64 για την 14η αγωνιστική της Elite League by Betsson και αποχαιρέτησαν με τον καλύτερο τρόπο το 2023!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον Αντίλαλο να προηγείται με 16-13, έπειτα από 7 πόντους του Merkevicius, 4 του Γιαννακόπουλου και τρίποντο του Κώστα Ζαμπέτα. Ο Ρωμοσιός με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ενώ 3 πρόσθεσε ο Diallo.

Στη δεύτερη περίοδο οι New World Fix έσφιξαν την άμυνά τους και με τους Λογγίτση και Diallo να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος, βρέθηκαν στο +7, 18-25, 4:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στο φινάλε του πρώτου μέρους και με 7 συνεχόμενους πόντους του Γιαννακόπουλου και 4 του Merkevicius, πήγαν τελικά στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 29-27!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Γιώργου Ζαμπέτα δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια του, βρέθηκε μέχρι και στο +9, 36-27, και τελικά με 6 πόντους του Merkevicius και τρίποντα των Θεοδώρου - Γκολέ, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 44-37. Την παρέα του Γαλανού κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Λογγίτσης και Ρωμοσιός με 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 44-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New World Fix κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με μεγάλα σουτ των Diallo, Santaniello και Ρωμοσιού, έφτασαν δίκαια στη σπουδαία νίκη με 60-64. Για τον Αντίλαλο στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν οι Merkevicius, Θεοδώρου, Γιαννακόπουλος και Κώστας Ζαμπέτας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/7 βολές, 18/48 δίποντα και 6/41 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 13/23 βολές, 24/54 δίποντα και 1/15 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος του Αντίλαλου ο Merkevicius με 24 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 10/20 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP των New World Fix ο Diallo με 17 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές και 7/12 δίποντα. Πήρε 19 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Merkevicius 24 (1), Αλεξίου, Γιαννακόπουλος 18 (1), Γκολές 3 (1), Ζαμπέτας Κ. 7 (1), Θεοδώρου 8 (2), Μάινας, Κουλούρης, Μαργώνης

New World Fix (Γαλανός): Κιτσαντάς, Diallo 17, Santaniello 11, Αντωνόπουλος 2, Δεμερτζής 6, Λογγίτσης 8, Ρωμοσιός 20 (1)

Τι μας άρεσε: Οι τρομερές μονομαχίες Merkevicius - Diallo!