29/11/2023
Hood BC 2 10 22 11 - 45 -
Golden Steak Warriors 10 10 10 10 - 40 -

Παθιασμένη Hood!

Βγάζοντας περίσσιο πάθος στο τρίτο δεκάλεπτο, η Hood κατάφερε να επιστρέψει από το -11 και τελικά κέρδισε τους Golden "Steak" Warriors με 45-40 για την όγδοη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master League!

Οι Golden "Steak" Warriors ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι, καθώς εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων και με μπροστάρη τον Αντωνόπουλο με 7 πόντους, προηγήθηκαν με 2-10. Το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Πετράκος.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 πόντους του Κωνσταντίνου Μητρόπουλου και 4 του Τσούρτου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 12-20. Ο Πρωτόγερος με 4 πόντους ηγούταν της επίθεσης της Hood σε εκείνο το διάστημα, ενώ από 2 είχαν οι Πετράκος, Στεφόπουλος και Milicevic.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Πατσάκα εμφανίστηκε επιτέλους στο παρκέ και κατάφερε με 10 πόντους του Σαρρή και βοήθειες των Στεφόπουλου, Πετράκου και Πρωτόγερου, να ανατρέψει το 14-25 και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 34-30. Μόνος του πάλευε για την παρέα του Μπαλατσούρα σε εκείνο το διάστημα ο Αντωνόπουλος, πετυχαίνοντας και τους 10 πόντους των φιλοξενούμενων. Σκορ τρίτης περιόδου 34-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Χουντιανοί" δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με μεγάλα σουτ των Πετράκου, Σαρρή και Στεφόπουλου, έφτασαν στη σπουδαία νίκη με 45-40. Για τις "Μπριζόλες" στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Αντωνόπουλος, Τσούρτος και Κατσούλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/17 βολές, 15/48 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/13 βολές, 16/40 δίποντα και 1/29 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Betsson MVP της Hood ο Στεφόπουλος με 9 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 3/5 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Golden "Steak" Warriors ο Αντωνόπουλος με 21 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 9/17 δίποντα και 0/1 τρίποντο, ενώ πήρε 8 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

Hood (Πατσάκας): Στεφόπουλος 9, Πετράκος 13, Πρωτόγερος 9, Milicevic 2, Λαύκας, Σαρρής 12 (2), Μελάς

Golden "Steak" Warriors (Μπαλατσούρας): Γεωργαντής 1, Σαράντης, Μητρόπουλος Ν., Γιοβάς 1, Τσούρτος 9 (1), Αντωνόπουλος 21, Κατσούλης 4, Μητρόπουλος Κ. 4

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο της Hood!