10/04/2022
La Bola De Papel 14 5 14 21 - 54 -
Λεγάμενοι BC 12 10 9 13 - 44 -

Παθιασμένη La Bola De Papel!

Σπουδαία νίκη πήρε χθες η La Bola De Papel στο κλειστό του ΣΕΦ, καθώς αν και κατέβηκε με μια πεντάδα, κέρδισε τους Λεγάμενους με 54-44 και μετά την ολοκλήρωση της 19ης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου της D2-League βρίσκεται στην κορυφή παρέα με τους Hurricanes!

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-8 στα πρώτα τρία λεπτά, η La Bola De Papel έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 14-12, χάρη σε 4 πόντους του Παναγιώτη Τσουκάλη, 4 του Μαρινάκη και 4 του Μιχάλη Τσουκάλη. Ο Βρεττάκος με 5 πόντους και ο Δημουλιάς με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου η είσοδος του Στάντζου έδωσε άλλον αέρα στους Λεγάμενους και με 8 συνεχόμενους πόντους του χαζομπαμπά, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 19-22. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα, με τους Μαρινάκη και Οικονόμου να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Τζαναβάρα, 5 του Οικονόμου και 4 του Μιχάλη Τσουκάλη, η La Bola De Papel πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 33-31. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες, με τον Δημουλιά να σκοράρει 5 πόντους και τον Βρεττάκο 3. Σκορ τρίτης περιόδου 33-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι κόκκινοι έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν και με μεγάλα σουτ των Μιχάλη Τσουκάλη και Οικονόμου, έφτασαν δίκαια στο 15ο ροζ φύλλο αγώνα με 54-44. Προσπάθησαν να απειλήσουν τον αντίπαλο στο φινάλε οι Λεγάμενοι, ωστόσο οι 6 πόντοι που πέτυχε ο Σιγάλας και οι 5 του Δημουλιά δεν ήταν αρκετοί για να επιστρέψουν από το 49-38!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/11 βολές, 21/47 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν μόλις 4 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/14 βολές, 10/39 δίποντα και 7/34 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp της La Bola De Papel ο Τζαναβάρας με 7 ποντοθς, έχοντας 2/4 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Λεγάμενων ο Δημουλιάς με 13 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

La Bola De Papel (Μαρινάκης): Τσουκάλης Μ. 15 (2), Τζαναβάρας 7 (1), Μαρινάκης 8, Οικονόμου 18, Τσουκάλης Π. 6

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Σιγάλας 8 (1), Αγαλόπουλος 2, Βρεττάκος 10 (1), Συμεωνίδης, Δημουλιάς 13 (3), Στάντζος 8 (2), Χαϊκάλης, Ντούρμας 3

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο της La Bola De Papel!