19/06/2022
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 18 12 13 18 - 61 -
Sun City Spurs 14 15 15 22 - 66 -

Παθιασμένοι Sun City Spurs!

Αν και κατέβηκαν με έξι παίχτες και είχαν απέναντί τους τους πλήρεις Ανυπότακτους Γαλάτες, οι Sun City Spurs πήραν σημαντική νίκη για την μάχη των playoff με 61-66 για την έκτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Summer Development League!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Ανυπότακτοι Γαλάτες στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Λαδά, 5 του Δούστου και 4 του Φραντζεσκάκη, προηγήθηκαν με 18-14. Ο Μαγγωνάκης με 10 πόντους και ο Μπόζας με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Με 5 νέους πόντους του Μαγγωνάκη και τρίποντο του Θεοδωρακόπουλου, οι Sun City Spurs προηγούνταν με 22-26, 3:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με ακόμη 9 πόντους του Λαδά και 3 του Δούστου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 30-29!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μαγγωνάκης έδειχνε ασταμάτητος και με νέους 9 δικούς του πόντους και 4 του Μπόζα, έβαλαν την παρέα του Πέλεχα σε θέση οδηγού με 43-44. Ο Zelmanovic με 6 πόντους και ο Λαδάς με 5 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση της ομάδας του Τερζή στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 43-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Sun City Spurs εκμεταλλεύτηκαν την αποβολή του Λαδά και με 11 πόντους του Μαγγωνάκη, 4 του Μπόζα και τρίποντο του Πάλλη, έφτασαν στην τεράστια νίκη με 61-66. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Zelmanovic και Μπετχαβάς με δύο και ένα τρίποντο, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 20/45 δίποντα και 5/32 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 15/19 βολές, 12/33 δίποντα και 9/28 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Γαλατών ο Λαδαάς με 24 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 9/13 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 7 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Sun City Spurs ο Μαγγωνάκης με 38 πόντους, έχοντας 12/14 βολές, 4/11 δίποντα και 6/14 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής): Zelmanovic 14 (2),Κακριδής 3, Μπετχαβάς 3 (1), Λαδάς 24 (1), Σταθάτος, Ανδρικόπουλος, Γαλάνης, Φραντζεσκάκης 8, Δούστος 9 (1)

Sun City Spurs (Πέλεχας): Μαγγωνάκης 38 (6), Θεοδωρακόπουλος 4 (1), Πάλλης 6 (1), Ντεντόπουλος 2, Μπόζας 12 (1), Σαπουντζής 4

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές της συνάντησης!