18/11/2019
Pink Panthers 16 11 11 6 - 44 -
Mafia Ballers 14 17 21 10 - 62 -

Πάθος και πίεση έφεραν τη νίκη για Mafia Ballers.

Σε ένα από τα ομορφότερα ματς της τρίτης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της Development 2, οι Mafia Ballers επιβλήθηκαν επί των Pink Panthers με 44-62, διεύρυναν στο 3-0 το σερί τους και ατενίζουν το μέλλον με παραπάνω αισιοδοξία, με τους ηττημένους Πάνθηρες να προβληματίζονται και να έχουν πολλά πράγματα να διορθώσουν ενόψει της συνέχειας.
Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Σδονάς (6) από πλευράς Pink Panthers, ηγήθηκε επιθετικά της ομάδας του και με τη βοήθεια του Κοντού (4), οδήγησαν τους “ροζ” στο 16-14 υπέρ των γηπεδούχων, με τον Αδαμάκη από την αντίπερα όχθη να προσπαθεί επιθετικά (6).
Δεύτερο δεκάλεπτο και η είσοδος του Eridon (10) για τους Mafia, άλλαξε τη ροή του αγώνα, με τους κιτρινόμαυρους να πιέζουν και να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι, κλείνοντας το ημίχρονο με τέσσερις πόντους μπροστά, 27-31.
Πέντε πόντοι του Φλώρου και τέσσερις του Κοντού ήταν ότι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι Pink στο τρίτο δεκαλεπτο, μη μπορώντας να ακολουθήσουν το ρυθμό των Mafia Ballers οι οποίοι με ηγέτη τον Γρούντο (6) στην αρχή, τον Eridon (5) στη συνέχεια και τον Αδαμάκη να πυροβολάει στο τελος (8), έκλεισαν το δεκάλεπτο στο συν 14! (38-52)
Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τους Mafia να συνεχίζουν την ασφυκτική πίεση που οδηγούσε τους γηπεδούχους σε εύκολα λάθη, με το τελικό σκορ να δείχνει κατά ένα μεγάλο βαθμό την εικόνα του αγωνα.Τελικο σκορ 44-62 και μεγάλη νίκη για τους κιτρινόμαυρους Mafia Ballers.
Mvp αναδείχθηκε ο Bebriou Eridon από Mafia Ballers, με 18 πόντους, ένα ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.
Από Pink Panthers, ξεχώρισε ο Βαγγέλης Κοντός με 15 πόντους, κατεβάζοντας 11 ριμπάουντ, έχοντας παράλληλα 2 ασίστ και 7 λάθη.
Συνολικά οι Pink Panthers είχαν 16/35 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 6/17 βολές, κατεβάζοντας 39 ριμπάουντ, δίνοντας 9 ασίστ, κάνοντας 6 κλεψίματα και 31(!) λάθη.
Οι Mafia Ballers είχαν συνολικά 18/50 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 8/17 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 18 κλεψίματα, 2 μπλοκ και υπέπεσαν σε 15 λάθη.
Pink Panthers : Φλώρος 7 ( 6 ριμπ ), Τανταρούδας 4, Λύτρας 6 ( 4 ριμπ ), Αραμπατζής 3 ( 8 ριμπ ), Βερνάρδος 1, Κοντός 15 ( 11 ριμπ ), Σδονάς 8 ( 5 ριμπ ).
Mafia Ballers ( Bebriou ) : Αμοργιανός 4 ( 5 ριμπ ), Αδαμάκης 2, Καραγιαννίδης 1, Δροσόπουλος, Οικονομόπουλος, Νασσούλας 3,  Bebriou 18, Βόγκλης 6, Μπουγιούκας 2, Γρούντας 8, Κώτσιος 3 ( 5 ασ ), Αδαμάκης 15 ( 4 ριμπ ).
Τί μας άρεσε: Η ασφυκτική πίεση των Mafia Ballers και η “λύσσα” τους για τη νίκη.