25/01/2022
Pourangers BC 8 16 6 26 - 56 -
Chicken Nuggets 11 10 10 11 - 42 -

Πάτησαν γκάζι στο τέλος οι Pourangers!

Στο Basketaki Arena , το κρύο βράδυ του Σαββάτου, σε ένα ισορροπημένο για τρία δεκάλεπτα παιχνίδι, οι Pourangers πάτησαν γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαν διπλάσια σχεδόν ριμπάουντ(66-34) και επικράτησαν σχετικά άνετα με 56 – 42 απέναντι στους Chicken Nuggets.

Οι Pourangers μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 5 πόντους του Μαρκόπουλου και 3 του Αγαδάκου, αλλά στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με τον Αργυρόπουλο με 5 πόντους να ξεχωρίζει, πήραν προβάδισμα 8– 11.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με τον Μπούτζη να έχει 6 πόντους και τον Μαρκόπουλο να ακολουθεί με 4, ξέφυγαν στο ημίχρονο με 24 – 21. Για τους Νάγκετς ο Αργυρόπουλος είχε 5 πόντους, ο Β. Ανδριόπουλος ένα τρίποντο και ο Ορούτσι ένα καλάθι.

Σε χαμηλό τέμπο με χαμηλό σκορ κυλούσε η τρίτη περίοδος. Οι Pourangers κρατούσαν προβάδισμα 6 πόντων με τους Μαρκόπουλο, Αγαδάκο και Γεωργιάδη να βάζουν από ένα καλάθι, αλλά η αντεπίθεση των κίτρινων , με τον Αργυρόπουλο να έχει 7 πόντους και τον Α.Ανδριόπουλο 3, έκανε το σκορ 30 – 31.

Σε μονόλογο μετατρέψανε γηπεδούχοι την Τετάρτη περίοδο, κατακτώντας τελικά μία εύκολη νίκη. Ο Μαρκόπουλος με 11 πόντους ήταν ο ηγέτης της ομάδας του, ο Παπαδόπουλος ακολουθούσε με 8 πόντους και απίθανες πάσες και μαζί με τον Αγαδάκο συνέθεταν ένα τρίο φωτιά. Για τους κουρασμένους Νάγκετς, 4 πόντους έβαλε ο Α. Ανδριόπουλος, ένα τρίποντο ο Β. Ανδριόπουλος κι από ένα καλάθι Μπούκας και Αργυρόπουλος, με το τελικό 56 – 42 να γράφεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Άγγελος Μαρκόπουλος με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεοφάνης Αργυρόπουλος με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Pourangers είχαν 17 / 51 δίποντα, 5 / 24 τρίποντα, 7 / 16 βολές, κατέβασαν 66 rebound, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη.

Οι Nuggets είχαν 9 / 35 δίποντα, 5 / 36 τρίποντα, 9 / 13 βολές, κατέβασαν 34 πόντων, μοίρασαν 7 ασιστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Pourangers(Στρατόπουλος): Πιστεύος (8 ρ.), Κατσαρός (6 ρ.), Γεωργιάδης 4(10ρ.), Στρατόπουλος , Αγαδάκος 11 (14ρ.), Παπαδόπουλος 13(8ρ.), Μπούτζης 8(8ρ, 6 ας.), Μαρκόπουλος 20(12ρ.)

Chicken Nuggets (Β.Ανδριόπουλος): Μπούκας 4(6ρ.), Αργυρόπουλος 18(7ρ.), Ορούτσι 5(6ρ.), Κωνσταντινίδης, Α. Ανδριόπουλος 7(8ρ.) Β. Ανδριόπουλος 8.

Τι μας άρεσε: Η γραμμή των ψηλών της νικήτριας ομάδας.