15/09/2021
Golden Steak Warriors 16 13 19 15 - 63 -
Gunners 12 11 14 9 - 46 -

Πάτησαν γκάζι στο δεύτερο οι Golden Steak!

Την Τρίτη το βράδυ 14 Σεπτεμβρίου στην αρένα, οι Golden Steak Warriors , ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησαν δίκαια των για 25 λεπτά πολύ καλών Gunners με 63 – 46.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Golden Steak ήταν ελαφρώς καλύτεροι με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Αντωνόπουλο (9) και Νικολάου(7), ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Ακουμιανάκης έκανε σπουδαίο ματς με 8 πόντους και ακολουθούσε ο Ρίκος με 4 (16-12).
Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Ο Νίκος Μητρόπουλος έκανε την διαφορά για τους γηπεδούχους με 11 πόντους, ενώ για τους Gunners ο Καραμπέτσος οδηγούσε στην επίθεση με 8 και Ακουμιανάκης με τρίποντο(29-23).
Στην τρίτη περίοδο οι Warriors έδειχναν καυτοί από την περιφέρεια με τρίποντα από Σαράντη(2), Ν.Μητρόπουλο και με την βοήθεια των Νικολάου(4), Κ.Μητρόπουλου έχτισαν διψήφια διαφορά(48-37). Για τους φιλοξενούμενους Ακουμιανάκης με 5 και Καραμπέτσος με 4 ήταν διακριθέντες.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι στην ροή του αγώνα. Οι Steak κρατούσαν σχετικά εύκολα την υπέρ τους διαφορά με πλουραρισμό (Χαρακίδας 4, Σαράντης 3 οι πρώτοι σκόρερ)στην επίθεση, ενώ για τους Gunners δεν έφταναν το τρίποντο του Πάνια και τα καλάθια των Ρίκου και Ακουμιανάκη.Τελικό σκορ 63 – 46.
Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Μητρόπουλος με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Ακουμιανάκης με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.
Οι Steak είχαν 27 / 43 δίποντα, 5 / 27 τρίποντα, 4 / 12 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.
Oι Gunners είχαν 18/33 δίποντα, 3 / 23 τρίποντα, 7 / 10 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.
Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας):Χαρακίδας 6, Λαμπρόπουλος 2, Νικολάου 10(9ρ,6ας.), Σαράντης 9, Ν. Μητρόπουλος 16 (9ρ.), Μπουρτζάλας 4, Αντωνόπουλος 9 (9ρ.), Ντούσιας 3(8ρ,3ας.), Κ.Μητρόπουλος 4(9ρ.).
Gunners (Καραμπέτσος): Ραφτόπουλος, Πάνιας 4, Καλογιαννίδης, Ακουμιανάκης 18 (7ρ.), Κωστακιώτης 3, Καραμπέτσος 13, Σκαρπέλης 2,Ρίκος 6, Φραντζής .