18/09/2021
Athens Pistols 15 6 8 4 - 33 -
Hoopers BC 12 3 13 18 - 46 -

Πάτησαν… γκάζι στο τέλος οι Hoopers!

Με τους Hoopers B.C να κάνουν σπουδαία ανατροπή… σκηνικού στην τελευταία περίοδο, η παρέα του Τσεκούρα επιβλήθηκε με 33-46 επί των Athens Pistols και ξεκίνησε νικηφόρα την πορεία της στο κύπελλο της διοργάνωσης.
Βέλλης και Μπαλωμένος εκτέλεσαν από τα 6.75 στις αρχές του αγώνα, δίνοντας εξαρχής τα… κουμάντα στους Pistols, με τους Γεωργόπουλο και Κόκκαλη να χτυπούν κοντά στο καλάθι και να μειώνουν στο 15-12, με τους Hoopers να ακολουθούν.
Δημήτρης και Σταμάτης Ρήγας μπήκαν στην εξίσωση του σκορ στις αρχές της δεύτερης περιόδου,με τους Pistols να είναι καλύτεροι και παράλληλα να εκμεταλλεύονται τις πολλές χαμένες προσπάθειες των φιλοξενούμενων για μείωση του σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 21-15.
Ίσως το καλύτερο δεκαλεπτο του παιχνιδιού να ήταν το τρίτο, με τον Μυστακίδη να ανεβάζει ρυθμούς και να μειώνει τη διαφορά, με τους Μπαλωμένο και Βέλλη να σκοράρουν και να κρατούν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, με 29-28.
Ο εξαιρετικός Μυστακίδης βρήκε στήριγμα τον Στανωτά, έτρεξαν το γήπεδο και με όμορφα καλάθια σκόραραν και πλήγωσαν τις κακές επιστροφές των Pistols, με το τελικό αποτέλεσμα να βρίσκει τους πορτοκαλί νικητές, με 33-46.
Hall of Brands Mvp αναδείχθηκε ο Άγγελος Στανωτάς με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 4 λάθη. Από Pistols ξεχώρισε ο Σταμάτης Ρήγας με
4πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.
Συνολικά οι Pistols είχαν 13/45 δίποντα, 2/21 τρίποντα, 1/5 βολές, 42 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα και 18 λάθη. Συνολικά οι Hoopers είχαν 19/51 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 2/12 βολές, 43 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη.