26/06/2021
Valtons 12 29 23 15 - 79 -
Brokers 8 2 13 14 - 37 -

Πάτησαν «γκάζι» οι Valtoons στη δεύτερη περίοδο!

Ξεκίνησαν αναγνωριστικά την πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες με αποτέλεσμα το σκορ να μένει στο 12-8.  γηπεδούχοι είχαν πρώτο σκόρερ τον Καλούτσικο με τέσσερις πόντους, ενώ ευστόχησαν και σε δύο μεγάλα τρίποντα με τους Τασούλη και Μάλτο. Αντίθετα οι Brokers στηρίχθηκαν στον Κολοκοτρώνη, ο οποίος τελείωσε την περίοδο με τέσσερις πόντους.

Η δεύτερη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στους Valtoons καθώς πέτυχαν 29 πόντους και δέχτηκαν μόλις δύο. Ο Μάλτος με 10 σερί πόντους στην αρχή της περιόδου δημιούργησε μία διαφορά ασφαλείας για την ομάδα του και με την βοήθεια των Πολυμέρου και Τασούλη, που είχαν εξαιρετική απόδοση στην άμυνα διαμορφώθηκε το 41-10 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στη Τρίτη περίοδο οι Valtoons συνέχισαν από εκεί που είχαν σταματήσει στο πρώτο ημίχρονο. Μετακινούσαν γρήγορα την μπάλα βρίσκοντας ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια και ευστόχησαν σε 5 τρίποντα. Οι Brokers ακολούθησαν τον γρήγορο ρυθμό τον αντιπάλων τους και απάντησαν με τρία τρίποντα, με τον Κολοκοτρώνη να βγαίνει μπροστά για την ομάδα του και να πετυχαίνει έξι πόντους σε αυτή την περίοδο διαμορφώνοντας το 64-23.

Στη τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες. Ο Χωρινός ήταν ο πρώτος σκόρερ των Brokers με έξι πόντους, ενώ για τους Valtoons πήρε την σκυτάλη στο σκοράρισμα ο Οικονόμου πετυχαίνοντας οχτώ πόντους με δύο τρίποντα. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν το 79-37.

Valtoons: Πολυμέρου 8 (2τρ.), Οικονόμου 17 (3τρ., 5ασ.), Κωστάκης 5 (1τρ.), Γκρεκίδης 6 (2τρ.), Μάλτος 19 (1τρ., 12ρ.), Μπακατσης 6, Καλούτσικος 6 (5ρ.), Τασούλης 6 (2τρ., 6ρ.), Πράντζος 6 (8ρ.)

Brokers: Κολοκοτρώνης 11 (2τρ., 10ρ.), Μαυρομανώλης 6 (2τρ.), Ζαφείρης 2, Κρητικόπουλος 2 (11ρ.), Πεχλιβάνης 2, Χωρινός 10 (11ρ.), Φιλίππου 4 (6ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο αγώνας είχε γρήγορο ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκειά του προσφέροντας χορταστικό θέαμα.