74
CITÉ BC 10 16 7 20 - 53 -
MnP 10 19 30 15 - 74 -

Πάτησαν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο οι MnP!

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στην πρώτη περίοδο καθώς και οι δύο ομάδες πάλευαν για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Οι CITE BC βρήκαν σκορ με τον Τζιόπανο να ξεκινάει ζεστός τον αγώνα πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα του, όμως οι MnP βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Καραμπά και του  Χαρίτων Κεχίδη διαμορφώνοντας το 10-10.

Οι MnP βρήκαν ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τις όμορφες συνεργασίες του Κιοσέογλου, του Στρούζα και του Μόκκα, όμως οι CITE BC δεν άργησαν να απαντήσουν και να κρατηθούν κοντά στο σκορ με τα μεγάλα καλάθια του Τζάστα και του Τσιαϊλάνη, κλείνωντας το πρώτο ημίχρονο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με το εύθραυστο 26-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι MnP ανέβασαν στροφές και επέβαλλαν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι με τον Καραμπά, τον Μόκκα και τον Γκρεκ να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι CITE BC δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι στο παρκέ και παρά τις προσπάθειες του Στρόλιου και του Τζιόπανου, το πλήρωσαν με αποτέλεσμα να δουν την διαφορά να φτάνει το 33-59.

Στην τέταρτη περίοδο οι CITE BC εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τα καλάθια του Τζιόπανου και του Τσιαϊλάνη, όμως οι MnP συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού κα με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 53-74.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αλέξανδρος Μόκκας με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους CITE BC ξεχώρισε ο Ιωάννης Στρόλιος με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

CITE BC: Αποστολόπουλος, Τζάστας 9(1), Στρόλιος 10, Αναγνώστου, Γρηγοριάδης 2, Τσιαϊλάνης 13(1), Τζιόπανος 19(1).

MnP: Λάσκος, Μπασιακούλης 4, Θ. Κεχίδης, Κιοσέογλου 13(4), Στρούζας 6(2), Καραμπάς 20(1), Μόκκας 15(3), Γκρεκ 5(1), Χ. Κεχίδης 11.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες επιθετικές συνεργασίες των MnP.