14/03/2023
Chicken Nuggets 8 6 18 23 - 55 -
Paraliers 12 25 16 14 - 67 -

Πάτησαν κορυφή οι Paraliers!

Στην κορυφή του 3ου ομίλου της Evolution ανέβηκαν οι Paraliers, οι οποίοι το βράδυ της Τρίτης 14 Μαρτίου, χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερη δυσκολία, επικράτησαν 55-67 των Chicken Nuggets. Οι Paraliers δεν έχασαν σε κανένα σημείο τον έλεγχο του παιχνιδιού, έφτασαν τις 16 νίκες (16-2) και πλέον έχουν μπροστά τους το ντέρμπι κορυφής με τους 2ους Gladiators. Από την άλλη οι Chicken Nuggets παρέμειναν στην «ουρά» της βαθμολογίας με 3 νίκες και 15 ήττες συνολικά.

Όσον αφορά το ματς, οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Βασίλη Σκόρδο να ξεκινάει πολύ καλά και να είναι ο πιο δραστήριος παίκτης επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Paraliers πήραν το προβάδισμα για το 4-12 και από τότε δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους. Ο Καρακαϊδός ήταν εκείνος που με δύο δικά του καλάθια έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο για το 8-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Στυλιανός για τους φιλοξενούμενους, ο οποίος δεν έχανε σουτ πίσω από τα 6,75. «Πυροβολώντας» ακατάπαυστα ο Στυλιανός έβαλε 5/5 τρίποντα και γρήγορα οι Paraliers έφεραν το σκορ στο 12-33. Το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +23, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 14-37.

Η επιθετική εικόνα των Chicken Nuggets παρουσίασε μία βελτίωση στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Καρακαϊδό και Μουχλιανίτη να «χτυπούν», όμως αμυντικά δεν μπόρεσαν να βάλουν δύσκολα στους αντιπάλους τους. Έτσι η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα, μιας και η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν 20 πόντοι (29-49). Καρακαϊδός και Βασίλης Σκόρδος «μίλησαν» προς το τέλος της τρίτης περιόδου και διαμόρφωσαν το 32-53.

Οι Paraliers έχοντας αποκτήσει ένα προβάδισμα ασφαλείας, έριξαν κάπως τον ρυθμό τους στο τέταρτο δεκάλεπτο και έδωσαν την ευκαιρία στους Chicken Nuggets να μειώσουν τη διαφορά, χωρίς ωστόσο να κινδυνεύσουν. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τα «ηνία» μέχρι το φινάλε, οι Chicken Nuggets το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν και το τελικό 55-67 βρήκε τους Paraliers να πανηγυρίζουν τη νίκη που τους έφερε στην κορυφή.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλειος Σκόρδος με 29 πόντους, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 15 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο  Χαρίλαος Καρακαϊδός με 29 πόντους, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 18 ριμπάουντ.

Οι Chicken Nuggets είχαν 18/34 δίποντα, 4/29 τρίποντα, 7/21 βολές, 35 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 12 κλεψίματα, 14 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Paraliers μέτρησαν 21/39 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 7/12 βολές, 39 ριμπάουντ, αλλά και 21 ασίστ, 9 κλεψίματα και 17 λάθη.

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος): Α. Ανδριόπουλος 5(4ρ.), Β. Ανδριόπουλος 6(2ρ.), Καρακαϊδός 29(18ρ.), Κορδάς 2(4ρ.), Μουχλιανίτης 12(2ρ.), Μπακογιάννης, Παππάς 1(2ρ.)

Paraliers (Στλυλιανός): Ηλιόπουλος 4(5ρ.), Οικονομόπουλος 4(6ρ.), Περσεμάτης 10(2ρ.), Α. Σκόρδος 6(4ρ.), Β. Σκόρδος 29(15ρ.), Στυλιανός 14(3ρ.), Τσαϊρέλης, Φορτσάκης

Τι μας άρεσε: Ο Στυλιανός που ένιωσε… Στεφ Κάρι στο δεύτερο δεκάλεπτο.