16/02/2020
Κέρβεροι 18 10 14 15 - 57 -
Slam Drunkers 6 15 9 15 - 45 -

Πάτησαν ξανά κορυφή οι Κέρβεροι!

Στην πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου, παρέα τον αντίπαλό τους, τους Slam Drunkers, βρίσκονται οι Κέρβεροι μετά τη νίκη με 45-57, κερδίζοντας έτσι για δεύτερη φορά τους «Μεθυσμένους», κάτι που τους δίνει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος του πρωταθλήματος.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησαν το ντέρμπι οι Κέρβεροι, καθώς με προσωπικό show του Σάκη Στραταριδάκη με 12 πόντους και 4 του Αηδονίδη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 18-6. Λίγα πράγματα από τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Ρούσια να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο το ματς πήγε στις πολλές επαφές και τις πολλές βολές, κάτι που έκανε τους Slam Drunkers να μειώσουν στους 7, 28-21, χάρη στον Κακλαμάνη, ο οποίος πέτυχε τους 10 από τους 15 πόντους της ομάδας του. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Αηδονίδης και Συλιγνάκης με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Κέρβεροι έκαναν το μεγάλο βήμα για το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με  6 πόντους του Σάκη Στραταριδάκη, 5 του Ζαΐμη και τρίποντη βόμβα του Συλιγνάκη, πήραν εκ νέου διψήφια διαφορά 12 πόντων, 42-30. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το κομμάτι της συνάντησης οι φιλοξενούμενοι, παρά τους 5 πόντους του Παπακώστα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Κέρβεροι διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν και με δράστες τους Σάκη Στραταριδάκη (5π), Συλιγνάκη (3π), Πατέρα, Μιχάλη Στραταριδάκη και Ντάγκα, έφτασαν δικαια στη νίκη με 57-45. Για τους Slam Drunkers στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Κακλαμάνης με τους 8 πόντους που σημείωσε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/21 βολές, 11/44 δίποντα και 8/25 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 18 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/26 βολές, 10/28 δίποντα και 3/36 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Κέρβερων ο Σάκης Στραταριδάκης με 24 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 4/9 δίποντα και 4/7 τρίποντα, ενώ μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Slam Drunkers ο Κακλαμάνης με 20 πόντους, έχοντας 6/9 βολές, 4/9 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη με την σειρά του.

Κέρβεροι (Συλιγνάκης): Κουμπής, Κοκκόρης 1, Συλιγνάκης 9 (3), Αηδονίδης 9 (1), Πατέρας 3, Ζαΐμης 7, Ντάγκας 2, Στραταριδάκης Σ. 24 (4), Στραταριδάκης Μ. 2, Χριστοδουλάκης 2

Slam Drunkers (Μπίτσικας): Κανάκης, Μάγκντι 4, Παπακώστας 9 (1), Κακλαμάνης 20 (2), Ρούσιας 6, Μπίτσικας 4, Παπαδόπουλος, Καραγεώργος 2, Αδάμος

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση των Κέρβερων!