26/02/2024
Gangsters 15 26 29 18 - 88 -
Brazzerzz Beachterzz 20 18 11 7 - 56 -

Πατήσανε το κουμπί και δε κοίταξαν πίσω οι Gangsters!

Πατώντας γκάζι από το ημίχρονο και μετά, οι Gangsters έκαναν το βράδυ τους εύκολο και επικράτησαν με 88-56 των Brazzerzz Beachterzz.

Oι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά το ματς, ευστοχώντας από μακριά με τον Πολυχρονόπουλο και τον Ζώτο, αποκτώντας έτσι προβάδισμα εννιά πόντων στο πεντάλεπτο, 6-15. Οι Gangsters στηρίχθηκαν στο midrange σουτ του Βασίλη Λάιου, ο οποίος έχοντας στο πλευρό του τον Καραμποΐκη και τον Τσιάτσιο, έφερε το ματς στους πέντε πόντους, 15-20.

Ο Τσιάτσιος πήρε μπρος στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με πέντε γρήγορους πόντους, έφερε το ματς στην απόλυτη ισορροπία. Ο Ζώτος με τρία τρίποντα και ο Πιστεύος με ακόμα ένα αντέδρασαν για τους μωβ, οι οποίοι όμως δεχόμενοι και αυτοί δύο τριποντάκια από τον Καραμποΐκη και 4 πόντους από τον Μαρκόπουλο και τον Αφουξενίδη, βρέθηκαν να ακολουθούν στο σκορ στο φινάλε του ημιχρόνου, 41-38.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι Brazzerzz τα βρήκαν σκούρα επιθετικά, έκαναν λάθη στις πάσες και πέτυχαν μόνο δύο πόντους δια χειρός Πολυχρονόπουλου στα πρώτα 5'. Οι Gangsters εξαργύρωσαν την καλή τους αμυντική παρουσία και στο μπροστά μέρος του γηπέδου, περνώντας έτσι μπροστά με συν 11, 53-42, με σκόρερ τα αδέρφια Λάιου, τον Τσιάτσιο και τον Μαρκόπουλο. Ο Δημητριάδης με τέσσερις πόντους μέσα από το ζωγραφιστό προσπάθησε να κρατήσει κοντά τους φιλοξενούμενους, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 70-49!

Οι Gangsters συνέχισαν να παίζουν μυαλωμένα και στην τελευταία περίοδο και διεύρυναν την ήδη υπάρχουσα διαφορά με μπροστάρηδες τον Μαρκόπουλο και τον Β. Λάιο. Δημητριάδης και Πολυχρονόπουλος φάνηκαν να είναι το τελευταίο χαρτί των Brazzerzz Beachterzz, οι οποίοι εν τέλει έφυγαν από τον Άγιο Νικόλαο με την 10η τους ήττα για φέτος.

Betsson MVP για τους Gangsters αναδείχτηκε ο Βασίλης Λάιος με 25 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 κοψίματα και 4 ασιστ, ενώ από τους Brazzerzz Beachterzz διακρίθηκε ο Ζήσης Πολυχρονόπουλος με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Gangsters (Βρύλλης/Κεχρής): Αφουξενίδης 4, Καραμποΐκης 11, Λάιος Γ. 8, Λάιος Β. 25, Μαρκόπουλος 18, Τσιάτσιος 22.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Βγενόπουλος 7, Δημητριάδης 17, Ζώτος 12, Πίλτσης, Πιστεύος 5, Πολυχρονόπουλος 15.

Τι μας άρεσε: Oι επιθετικές συνεργασίες των Gangsters στη τρίτη περίοδο!