27/11/2022
Mpaloniakos 15 12 9 18 - 54 -
Valhalla Phantoms 15 9 9 9 - 42 -

Πάτησε γκάζι στο τέλος ο Mpaloniakos!

Το βράδυ της Κυριακής 27 Νοεμβρίου στο Athens Sports Hall, σε ένα παιχνίδι που ήταν μοιρασμένο για 35 λεπτά, ο Mpaloniakos πάτησε το γκάζι στο τελευταίο πεντάλεπτο, έτρεξε σερί 12 – 0 και επικράτησε με 54 – 42 απέναντι στους Valhalla Phantoms.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση για γρήγορο παιχνίδι και το σκορ να είναι ισόπαλο 15 – 15. Καρατσαρέας και Δημητρόπουλος οδηγούσαν τους γηπεδούχος με 5 πόντους έκαστος, ενώ ο Παντελεάκης έσερνε τον χορό για τα Φαντάσματα με 9 πόντους, με τον Μακρή να προσφέρει 4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Mpaloniakos ήταν ελαφρώς καλύτερος και με πολυφωνία στην επίθεση με έξι διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν, πήρε προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου 27 – 24. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Παντελεάκης συνέχιζε να είναι σημείο αναφοράς για τους Phantoms με 6 πόντους, με Κότσιρα και Δρόσο να βάζουν από ένα καλάθι.

Χαμηλή συγκομιδή για τις δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο, με το επιμέρους σκορ να είναι ισόπαλο και τον Mpaloniako να διατηρεί προβάδισμα τριών πόντων. Ο Κόντης ξεχώρισε με 3 πόντους για τους γηπεδούχους, με Ταμπάση, Δημητρόπουλο και Γούλα να βάζουν από ένα καλάθι, ενώ για τους φιλοξενούμενους Κρινής και Παντελεάκης, κουβαλούσαν την επίθεση με 4 έκαστος.

Τζώλης, Λεβεντούρης και Γούλας από τη μία με δίποντα, Δρόσος – Φιλιππής(2) από την άλλη με τρίποντα, διαμόρφωναν το 42 – 42 στο πρώτο πεντάλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα τους, πάτησαν το γκάζι, έτρεξαν σερί 12 – 0 με Τζώλη-Δημητρόπουλο να βάζουν από 4 πόντους και τους Ταμπάση- Λεβεντούρη από ένα καλάθι, διαμορφώνοντας το τελικό 54 – 42.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Τζώλης με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Παντελεάκης με 18 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Ο Mpaloniakos είχε 22/52 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 4/14 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Η Valhalla είχε 12/47 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 6/9 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ , μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Mpaloniakos(Ξενάριος): Γούλας 8, Δημητρόπουλος 11, Καρατσαρέας 7, Κόντης 4, Λεβέντούρης 8(7ρ.) Λιόντος 2, Μασαλής, Ταμπάσης 4(8ρ.), Τζώλης 10(9ρ.).

Valhalla Phantoms(Γεωργακάς): Βαλατσός, Δρόσος 7, Καραμπάτσος, Κρινής 4, Κότσιρας 1, Μακρής 5, Παντελεάκης 18(16ρ.), Σαμπάνης 1, Φιλιππής 6.

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη μάχη των πρώτων 35 λεπτών και το ξέσπασμα στο τέλος των νικητών.