21/03/2023
Αδάμαστος 18 17 15 32 - 82 -
Nutriclab BC 25 6 20 16 - 67 -

Πάτησε γκάζι στο τέλος ο Αδάμαστος και πήρε την νίκη!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Nutriclab BC και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να φτιάξουν μία μικρή διαφορά ασφαλείας από νωρίς με τις όμορφες συνεργασίες του Ιακωβίδη και του Κουτσφετσούλη. Ο Αδάμαστος δεν άργησε να απαντήσει και να κρατηθεί κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Μπαλοδήμου και του Γαλή διαμορφώνοντας το 18-25.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Αδάμαστου μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την ανατροπή και τα κατάφεραν με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα. Μέσα από την άμυνα βρήκαν ρυθμό και στην επίθεση με τον Κισκινίδη και τον Μαυρίδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους. Οι Nutriclab BC δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι στο παρκέ και έτσι παρά τις προσπάθειες του Αποστολίδη και του Ξυραφόπουλου έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 35-31.

Στην τρίτη περίοδο ο Αδάμαστος προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ και να φτιάξει μία διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους του, με τον Γαλή  και τον Τρακοσάρη να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους για την ομάδα τους. Οι Nutriclab BC όμως δεν είχαν πεί την τελευταία τους λέξη με τον Ιακωβίδη, τον Αποστολίδη και τον Καραγιαννιώτη να αποτελούν μόνιμες απειλές κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να κλείσουν την περίοδο προηγούμενοι με 50-51.

Στην τέταρτη περίοδο ο Αδάμαστος πάτησε γκάζι και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με τον Γαλή και τον Μπαλοδήμο να πετυχαίνουν το ένα καλάθι μετά το άλλο δίνοντας το πάνω χέρι στην ομάδα τους. Οι Nutriclab BC προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ και να διεκδικήσουν ότι μπορούν με τις προσπάθειες του Ιακωβίδη και του Καραγκιαούρη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι γνώρισαν την ήττα με το τελικό 82-67.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αλέξανδρος Γαλής με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Για τους Nutriclab BC ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Ιακωβίδης με 28 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Αδάμαστος: Κυρίμης 3, Γαλής 20(5), Μαυρίδης 10(2), Καρακωνσταντινίδης 3, Λέος 2, Μπαλοδήμος 25(5), Τρακοσάρης 7(1), Κισκινίδης 12.

Nutriclab BC: Κουτσφετσούλης 9, Χουρδάκης 3(1), Ιακωβίδης 28(4), Αρώνης 2, Αποστολίδης 8(1), Κατέρης 2, Ξυραφόπουλος 5(1), Καραγκιαούρης 5, Καραγιαννιώτης 5.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι Nutriclab BC στο παρκέ, καθώς δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι.