04/12/2022
Hood BC 16 19 12 19 - 66 -
Phoenix Bums 17 13 18 17 - 65 -

Πάτησε ξανά κορυφή η Hood!

Στην κορυφή του τρίτου ομίλου της Master League επέστρεψε η Hood, καθώς για την έκτη αγωνιστική κέρδισε τους αήττητους μέχρι χθες Phoenix Bums με 66-65 στο Athens Sports Hall και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην πρώτη θέση!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 16-17 υπέρ των Phoenix Bums, με τους Μοσκόφογλου, Λάσπα και Χαριτόπουλο να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας. Ο Ζέγγος με 5 πόντους, ο Λαύκας με 4 και ο Θεοδώρου με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο η Hood πάτησε γκάζι και με 8 πόντους του Ζέγγου, 4 του Πετράκου και τρίποντο του Γιάτσε, βρέθηκε στο +9, 30-21, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 35-30. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Γόντικας και Χαριτόπουλος, με τον πρώτο να σκοράρει 6 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 4.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μπαλτζόγλου έσφιξε την άμυνά της και με 10 συνεχόμενους πόντους του Χαριτόπουλου και 5 του Φρέρη, προσπέρασε με 47-48! Λίγα πράγματα επιθετικά για το συγκρότημα του Πατσάκα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Θεοδώρου και Ζέγγο να βάζουν από ένα τριποντάκι. Σκορ τρίτης περιόδου 47-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Χουντιανοί" μπήκαν στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια και με δράστες στην επίθεση τους Πρωτόγερο, Milicevic, Ζέγγο και Θεόδωρου, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 66-65. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε να γυρίσουν το ματς από το -10 οι Phoenix Bums (60-50), ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Λάσπα, Χαριτόπουλου και Γόντικα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 0/2 βολές, 18/43 δίποντα και 10/24 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/14 βολές, 18/47 δίποντα και 6/15 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp για την Hood ο Πρωτόγερος με 11 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Phoenix Bums ο Γόντικας με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές και 5/13 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

Hood (Πατσάκας): Μπέσιος, Γιάτσε 3 (1), Πρωτόγερος 11 (1), Milicevic 8, Ζέγγος 19 (5), Θεοδώρου 9 (3), Λαύκας 6,  Πετράκος 8, Στεφόπουλος 2

Phoenix Bums (Μπαλτζόγλου): Γαδ, Γόντικας 13, Κοβάτσος 4, Λάσπας 12 (2), Μοσκόφογλου 9, Φρέρης 5 (1), Χαριτόπουλος 22 (3)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές της συνάντησης και το δυνατό φινάλε!