04/01/2023
Pressof BC 18 13 15 21 - 67 -
Peristeri Trelleborg 19 15 22 14 - 71 -

"Πάτησε" τετράδα η Trelleborg!

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και στα θετικά αποτελέσματα έδωσε χθες το βράδυ η Trelleborg, καθώς για την ένατη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Evolution League κέρδισε δύσκολα  την Pressof με 67-71 και ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 18-19 υπέρ της Trelleborg, χάρη σε 6 πόντους του Τύρου, 5 του Δρακόπουλου, 4 του Δημήτρη Δαλέζου και τρίποντο του Τσίντζα. Ο Νομικός με τρία τρίποντα ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ τον ακολούθησε ο Νίνος με 4 πόντους.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 πόντους του Παύλου, 5 του Δρακόπουλου και 3 του Τύρου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 31-35. Την Pressof κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Νίνου και τα τρίποντα των Μπαλάσκα - Βρεττού.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Περιστεριώτες είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με 5 πόντους του Σταύρου Δαλέζου, 5 του Παύλου, 4 του Δρακόπουλου και τρίποντα των Σταυρόπουλου - Τσίντζα, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 46-57! Δεν μπόρεσε η παρέα του Μπαλάσκα να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τα δύο νέα τρίποντα του Νομικού και τους 6 πόντους του Νίνου. Σκορ τρίτης περιόδου 46-57!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Trelleborg άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Παύλου, Δρακόπουλο, Τύρο και Δημήτρη Δαλέζο, έφτασε δύσκολα στη νίκη με 67-71 . Για την Pressof στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Νομικός, Τσορτός, Βρεττός και Νίνος, χωρίς όμως να είναι αρκετό για την ομάδα τους για να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 21/34 βολές, 8/24 δίποντα και 10/30 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 12/18 βολές, 22/52 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος της Pressof ο Νίνος με 17 πόντους, έχοντας 7/12 βολές και 5/10 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ. Betsson mvp της Trelleborg ο Τύρος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 5/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Pressof (Μπαλάσκας): Νίνος 17, Μπαλάσκας 3 (1),  Τσορτός 8, Νομικός 26 (7), Καραντζιάς 5, Κρασσάς, Μακαρίτης 2, Βρεττός 6 (2)

Trelleborg (Τάτσης): Δρακόπουλος 18 (1), Δαλέζος Δ. 8, Δαλέζος Σ. 6 (1), Τσίντζας 6 (2), Σταυρόπουλος 4 (1), Τύρος 11, Παύλου 18

Τι μας άρεσε: Η εικόνα της Trelleborg για τρία δεκάλεπτα, αλλά και η αντεπίθεση της Pressof στο φινάλε!