11/04/2024
Hood BC 22 17 16 16 - 71 -
Αμόκ 17 22 15 12 - 66 -

Με πάθος και ψυχή η Hood, σε τρίτο ματς η άνοδος!

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, η Hood λύγισε στο φινάλε την Αμόκ με 71-66, ισοφάρισε την σειρά και έτσι η άνοδος στην Elite League by Betsson θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι!

Αν και βρέθηκε να χάνει στα πρώτα δύο λεπτά με 2-8, η Hood κατάφερε με μπροστάρη τον Κουκουλά με 11 πόντους και άξιο συμπαραστάτη του τον Θεοδώρου με 5, να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 22-17. Ο Κελεπούρης και ο Ορφανός ήταν αυτοί που τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 7 και 6 πόντους, αντίστοιχα.

Στη δεύτερη περίοδο η Αμόκ έκανε την αντεπίθεσή της και με τρία τρίποντα του Βιγικάκη, 6 πόντους του Κελεπούρη και 6 του Γραμματικού, έτρεξε 11-0 σερί και από το 31-23 βρέθηκε να προηγείται με 33-37, 3:30 για την ανάπαυλα. Αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι και με τον Αθανασόπουλο να παίρνει μπρος και να σκοράρει 8 πόντους, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 39-39!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου το τιμόνι άλλαζε συνεχώς χέρια και τελικά με 7 πόντους του Πετράκου και τρίποντο του Κουκουλά, το συγκρότημα του Πατσάκα προηγούταν με 55-54! Ο Ορφανός έβαλε εκ νέου μπρος τις μηχανές του σε εκείνο το διάστημα, πετυχαίνοντας 7 πόντους, 4 είχε ο Κελεπούρης και ένα τρίποντο ο Τσατσάνης για λογαριασμό της παρέας του Δουρακάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 55-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Χουντιανοί" έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με 6 πόντους του Αθανασόπουλου, 4 του Πετράκου και 4 του Milicevic, έφτασαν δύσκολα και συνάμα δίκαια στη νίκη με 71-66. Πάλεψε μέχρι το φινάλε η Αμόκ για την ιστορική νίκη - άνοδο, ωστόσο δεν της έφταναν οι 7 πόντοι του Κελεπούρη, που σταμάτησε στους 24 πόντους!

Betsson MVP της Hood ο Αθανασόπουλος με 19 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 6/9 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Αμόκ ο Κελεπούρης με 24 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές και 10/16 δίποντα. Μάζεψε  14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Hood (Πατσάκας): Αθανασόπουλος 19 (1), Κουκουλάς 16 (3), Milicevic 6, Θεοδώρου 6 (1), Λαύκας 5, Πετράκος 15, Πρωτόγερος 4

Αμόκ (Δουρακάκης): Διονυσόπουλος, Αβαρκιώτης, Κελεπούρης 24, Βιγικάκης 9 (3), Γραμματικός 11 (1), Ορφανός 15 (2), Τσατσάνης 7, Γρηγορίου

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι δύο ομάδες, παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν, δίνουν το 100% και έτσι η σειρά δίκαια θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι!