06/06/2023
Black Dragons 20 20 23 22 12 97 -
Varicurry B.C 22 23 12 28 6 91 -

Πέμπτη νίκη μέσω παράτασης!

Μπορεί να τα βρήκαν σκούρα και να χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο, όμως οι Black Dragons ξεπέρασαν το εμπόδιο των Vuricarry και έκαναν πέντε τις νίκες τους στο πρωτάθλημα.

Ένα τρελό πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε, με τις δύο ομάδες να βγάλουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση, να παίζουν όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και τους Varicurry να προηγούνται με 20-22 χάρη στα καλάθια των Βαμβακούση και Ζορμπάνου. Οι Black Dragons δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει, αφού οι Ζώτος, Ζαχαρόπουλος και Α. Μπακούρος σκόραραν από μακρινή και μέση απόσταση αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι εξαιρετικοί Ζορμπάνος και Βαμβακούσης συνέχισαν να... προβληματίζουν τους αντιπάλους ενώ ο Παπαδημητρίου συνδέθηκε με το καλάθι και "χτύπησε" από την περιφέρεια. Οι γηπεδούχοι που έμειναν για αρκετή ώρα χωρίς καλάθι, πήραν σκορ από τους Δ. Μπακούρο και Παγώνη στα τελευταία λεπτά και μείωσαν σε 40-45 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού αλλάξει άρδην. Οι Άρης και Διονύσης Μπακούρος βγήκαν μπροστά, τράβηξαν το... κουπί στην επίθεση και μ' ένα τρομερό επιμέρους σκορ 23-12 μετέτρεψαν το 40-45 του ημιχρόνου σε 63-57 ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Οι "κίτρινοι" δεν θύμισαν την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, έγιναν προβλέψιμοι στην επίθεση, παρουσίασαν πολλά προβλήματα στην άμυνα και βρέθηκαν σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Με αντεπίθεση διαρκείας και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Παπαδημητρίου και Ζορμπάνο, οι Vuricarry έβγαλαν αντίδραση στο τέταρτο δεκάλεπτο και μείωσαν στο καλάθι (73-71) 5' πριν το τέλος. Οι έμπειροι Black Dragons έδειξαν ωστόσο χαρακτήρα και ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά. Εκμεταλλεύτηκαν την κυριαρχία του Ζαχαρόπουλου στο ζωγραφιστό και τα αθλητικά προσόντα του Ζώτου και πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο με βολές του Βαμβακούση στα τελευταία δευτερόλεπτα ισοφάρισαν σε 85-85 και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο, όμως οι Black Dragons ήταν ανώτεροι και με καλάθια των Ζαχαρόπουλου και Ζώτου έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 12-6 και έφτασαν πολύ δύσκολα στην πέμπτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Οι Vuricarry δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την υπερπροσπάθεια και γνώρισαν την ήττα στην λεπτομέρεια της λεπτομέρειας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζαχαρόπουλος με double double και 29 πόντους (11/19 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/7 βολές, 17 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 24/57 δίποντα, 13/37 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/51 δίποντα, 11/36 τρίποντα και 14/19 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Black Dragons (Κεστεκίδης): Αθανασιάδης, Ζαχαρόπουλος 29, Ζώτος 26 (4), Κεστεκίδης, Κουνάδης, Κούρταλης 5, Α. Μπακούρος 5 (2), Δ. Μπακούρος 24 (6), Παγώνης 8 (2)

Varicurry (Ζορμπάνος): Βαμβακούσης 28 (3), Ζορμπάνος 27 (3), Κολέτσος 11, Κολοβός 3, Παπαδημητρίου 22 (6), Στρουμπούλης, Συρράκος

Τι μας άρεσε: Οι εναλλαγές στο σκορ, η άψογη διαχείριση των Black Dragons στην παράταση και η μαχητικότητα των Vuricarry.