11/12/2021
Tebelwolves 12 13 7 20 - 52 -
Pressof BC 17 7 16 10 - 50 -

Πεισματάρηδες οι Tebelwolves!

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Tebelwolves κέρδισαν την Pressof με 52-50 για την όγδοη αγωνιστική και βρίσκονται σταθερά σε τροχιά playoff, αφήνοντας πίσω πλέον την ομάδα του Μπαλάσκα.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Pressof στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Νίνου και δύο τρίποντα του Νομικού, προηγούταν με 6-17, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 5, 12-17, μετά από έμμεσο τρίποντο του Κυριαζή και τριποντάκι του Καραγρηγορίου.

Η αντεπίθεση των Tebelwolves συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 7 νέους πόντους του Καραγρηγορίου και βοήθειες των Ηλιόπουλου, Κυριαζή και Μασοκώστα, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 25-24. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Αντωνουσάκη και το δίποντο του Νίνου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Pressof βρήκε εκ νέου τα πατήματά της και με ακόμη δύο τρίποντα του Νομικού και 6 πόντους του Καραντζιά, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 32-40! Τους Λύκους κράτησαν όρθιους στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μασοκώστας (3π), Αδαμόπουλος και Κυριαζής. Σκορ τρίτης περιόδου 32-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Tebelwolves, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 32-43, κατάφεραν να γυρίσουν τούμπα το ματς και με 9 πόντους του Κυριαζή, 6 Μασοκώστα και  5του Καραγρηγορίου, πήραν τη μεγάλη νίκη με 52-50. Αυτοκτόνησε ουσιαστικά η παρέα του Μπαλάσκα στα τελευταία λεπτά, με τα τρίποντα των Νομικού και Τσορτού να μην αρκούν για το ροζ φύλλο.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/12 βολές, 19/50 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/6 βολές, 14/45 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Κορυφαίος των Tebelwolves ο Κυριαζής με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 8/14 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος της Pressof ο Καραντζιάς με 6 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα, ενώ πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Κυριαζής 18, Καραγρηγορίου 17 (2), Τζερεμές, Καρπούζος 2, Ηλιόπουλος 2, Αδαμόπουλος 2, Μασοκώστας 11 (1), Γεράνιος

Pressof (Μπαλάσκας): Τσορτός 5 (1), Μπαλάσκας, Κρασσάς, Νομικός 15 (5), Αντωνουσάκης 11, Βρεττός, Νίνος 13, Καραντζιάς 6, Μακαρίτης

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα και το δυνατό φινάλε!