13/07/2022
Sun City Spurs 18 13 19 9 - 59 -
Δαλάι Κλάμα 14 11 11 9 - 45 -

Πειστικά το πρώτο βήμα οι Spurs!

Αποφασισμένοι, συγκεντρωμένοι και έτοιμοι για το… επόμενο βήμα φάνηκαν οι Sun City Spurs το βράδυ της Κυριακής, με την παρέα του Μαγγωνάκη να επικρατεί με 59-45 και να καλείται να το… υπερασπιστεί για να προκριθεί στην επόμενη φάση των playoffs.

Μαγγωνάκης και Μελισσάρης ανέλαβαν το σκοράρισμα και ο Σαμπάνης όλα τα… άλλα, με το σύνολο του Πέλεχα να ξεκινάει δυνατά, τους Δαλάι να ανεβάζουν απόδοση στη συνέχεια με τον Φλαμπούρη εξαιρετικό και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο ισορροπημένο 18-14 για Spurs.

Δεν άλλαξαν πολλά στην εικόνα του παιχνιδιού πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τους Δαλάι να προσπαθούν να χτυπήσουν το miss match που είχε ο Γουρνάς στο ποστ, με τον Παπαγιάννη να βοηθά. Οι Spurs βρήκαν λύσεις, με συλλογική προσπάθεια κράτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 31-25.

Καλές άμυνες και σωστές επιθετικές επιλογές ανέβασαν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο, με τους Μαγγωνάκη, Πάλλη και Μελισσάρη να βγαίνουν… μπροστά και να οδηγούν την παρέα του Πέλεχα. Τσιάρας και Νικηταράς έβαλαν δύο τρίποντα και βοήθησαν τους Δαλάι να μείνουν κοντά στο σκορ,με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 50-36.