04/10/2021
Skroutz 12 9 8 14 - 43 -
Kill Beer 9 14 19 18 - 60 -

Πειστική εμφάνιση για την Kill Beer!

Την πρώτη της νίκη στο Basketaki Cup πανηγύρισε η Kill Beer, που επικράτησε στο κλειστό του Κολωνού του Skroutz με 60-43.
Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν νευρικό και οι δύο ομάδες αρκετά άστοχες. Οι Skroutz κατάφεραν να προηγηθούν με 12-9 με τον Νίκο Λεωνάκη να σημειώνει 7 πόντους. Από την άλλη, η Kill Beer είδε τον Φώτη Αποστολόπουλο να κάνει όργια, πετυχαίνοντας 7 πόντους και δημιουργώντας μεγάλη φθορά στον αντίπαλο από θέμα φάουλ.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Kill Beer αντέδρασε. Με τον Φώτη Αποστολόπουλο να σημειώνει άλλους 10 πόντους και να φτάνει στους 17 στο πρώτο μέρος, οι «κίτρινοι» έτρεξαν ένα επιμέρους 14-9 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 23-21. Για τους Skroutz, 5 πόντους σε αυτό το διάστημα έβαλε ο Σωτήρης Μερεμέτης.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η κυριαρχία της Kill Beer συνεχίστηκε. Την σκυτάλη από τον Αποστολόπουλο, πήρε ο Μπογέας, ο οποίος έκανε ότι ήθελες τους «κοντούς» των Skroutz βάζοντας 10 πόντους. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 13, 42-29 και έκαναν αποφασιστικό βήμα για την νίκη. Οι Skroutz, πάλευαν, έδειχναν ανταγωνιστικοί αλλά είχαν μείνει από δυνάμεις.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν μπορούσε να αλλάξει. Η Kill Beer πήρε τελικά την νίκη με 60-43 αφού έβαλε 4 τρίποντα στην τελευταία περίοδο, δείχνοντας πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Αυτή η Kill Beer μπορεί να ελπίζει πως θα κάνει μία εξαιρετική χρονιά στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, καλό πρόσωπο έδειξαν και οι Skroutz
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Φώτης Αποστολόπουλος με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σωτήρης Μερεμέτης με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος.
Συνολικά οι Skroutz είχαν 18/76 εντός πεδιάς, 2/13 τρίποντα και 5/7 βολές. Πήραν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 8 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι νικητές είχαν 19/50 εντός πεδιάς, 8/23 τρίποντα και 14/23 βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα κι έκαναν ένα λάθος.
Skroutz (Παπαδόπουλος) Πούλης 8, Μερεμέτης 15, Βελισσαρίου 6, Λεωνάκης 11, Παπαδόπουλος, Φέτσιος 3, Παπαδάκης.
Kill Beer (Αράπογλου): Γεωργιόπουλος, Βραχάτης 4, Αράπογλου 3, Ναλμπαντούδης 6, Λομπαρδής 6, Μπογέας 20, Αποστολόπουλος 21.
Τι μας άρεσε: Το 8/23 τρίποντα της Kill Beer!