12/06/2020
Gourmedistas 12 6 15 9 - 42 -
Old School 16 19 11 10 - 56 -

Πειστική επιστροφή οι Old School!

Την Πέμπτη το βράδυ 11 Ιουνίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, σε ματς για τον πρώτο όμιλο της Master, οι Okd School παίρνοντας από την αρχή τα ηνία του αγώνα δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 42 – 56 των Gourmedistas!

Εκρηκτικό ξεκίνημα στον αγώνα έκανε η ομάδα του Καρακίτσου, και με τους Χατζηαργύρη, Προβατά πρωταγωνιστές να πετυχαίνουν από 6 πόντους προηγήθηκαν με 2 – 16. Οι Gourmedistas αντέδρασαν προσωρινά και με Σαΐτη, Μαυράκη και Ασλάνογλου μείωσαν 9-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέτυχαν ξανά 9 πόντους με Ασλάνογλου(5), Πλακομιχελάκη με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι που έπαιξαν πολύ ωραίο μπάσκετ, με Δουβλαντώνη, Ζουρντό(6), Προβατά , Ηλιάδη και Μπούκα να βάζουν 19 πόντους , να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 18-35!

Οι Gourmedistas μπήκαν καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Παπαϊωάννου, Καλοχριστιανάκη και Μαυράκη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ενώ Δουβλαντώνης και Προβατάς κρατούσαν διαφορά ασφαλείας για τους φιλοξενούμενους 24 – 39.Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και το υπόλοιπο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να βρίσκουν 9 πόντους με Πλακομιχελάκη, Μπάρλα και βολές από Γιούργα και Ασλάνογλου, ενώ από την άλλη μεριά με Ζουρντό και Δουβλαντώνη το σκορ διαμορφωνόταν 33-46.

Ισορροπημένο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο χωρίς να αλλάξει κάτι στην διακύμανση του αγώνα. Καλοχριστιανάκης και Σαΐτης(6) πέτυχαν 9 πόντους για τους Gourmedistas, ενώ για τους νικητές Old School , Προβατάς, Χατζηαργύρης, Δουβλαντώνης και Καρακίτσος(4) διαμόρφωσαν το τελικό 42 – 56.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γρηγόρης Ζουρντός με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μαυράκης με 4 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Gourmedistas είχαν 10 – 49 δίποντα, 3 – 11 τρίποντα, 13 – 28 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη. Οι Old School είχαν 18 – 48 δίποντα, 5 – 18 τρίποντα, 5 – 12 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Gourmedistas: Πλακομιχελάκης 8 (4κλ.), Ασλάνογλου 6, Γιούργας 1, Καλοχριστιανάκης 7, Τουμπανάκης,Σαΐτης 13, Φωτόπουλος, Μαυράκης 4 (10ρ.), Μπαρλάς 3(9ρ.).

Old School: Μπούκας τέσσερις, Ζουρντός 8 (3ασ.), Δουβλαντώνης 15(4κλ.), Πέγκας 2, Προβατάς 13, Ηλιάδης 2 (7ρ.), Χατζηαργύρης 7 (7ρ.), Καρακίτσος 5 (10ρ.).

Τι μας άρεσε: Το γεμάτο ουσία παιχνίδι των Old School.