15/10/2019
Athens Super Sonics 12 24 14 6 - 56 -
La Bola De Papel 10 8 14 12 - 42 -

Πειστική νίκη για τους Athens Super Sonics !

Βράδυ Κυριακής στον Κολωνό οι Athens Super Sonics υποδέχθηκαν την La Bola de Papel στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του 15ου ομίλου του Basketaki Cup. Το συγκρότημα του Χρήστου Δεγγεστίνου πραγματοποίησε πειστική εμφάνιση, έχοντας ικανοποιητική σταθερότητα,  σε ένα ματς που σημαδεύτηκε ωστόσο από τις 5 τεχνικές ποινές και τα αρκετά νεύρα εκατέρωθεν. Το αποτέλεσμα της αναμέτρησης κρίθηκε ουσιαστικά στη δεύτερη περίοδο, όταν η διαφορά στην απόδοση των δύο ομάδων ήταν χαώδης. Η La Bola αδίκησε τον εαυτό της, είχε σημαντικά κενά επιθετικά διαστήματα και μοναδικό παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων τον Μάριο Ζαχαριά. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν  το πρώτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες βρήκαν ταυτόχρονα τα πατήματά τους στο παρκέ του Athens Sports Hall και η εικόνα «μύριζε» ντέρμπι. Στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ χάρη σε 4 διαφορετικούς παίκτες, εκ των οποίων οι Κώστας Κυδώνης (4π.) και Χρήστος Αθανασάκος (4π.) είχαν τον πρώτο λόγο. Για τους πιο νεανικούς φιλοξενούμενους, τη διαφορά έκανε ο συνεπής επιθετικά Μάριος Ζαχαριάς με 6 πόντους, κρατώντας την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής από τους Sonics. Σκορ πρώτης περιόδου, 12-10.

Το υπολειπόμενο διάστημα μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου ήταν κομβικό για την έκβαση του αποτελέσματος. Στο πρώτο εξάλεπτο οι Super Sonics κυριάρχησαν στο παρκέ, επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό τους και τρέχοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους 14-0. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +16 και η La Bola έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει. Σεληνιασμένος ήταν σε αυτό το χρονικό σημείο ο μετέπειτα mvp Κώστας Κυδώνης με 10 πόντους και σπουδαία επίδοση στον τομέα των ριμπάουντ, ενώ μοναδικός διασωθέντας από πλευράς φιλοξενούμενων ήταν ο Γιάννης Θεοδωράκης (4π.). Κάπως, έτσι, λοιπόν το 12-10 μετατράπηκε σε 36-18 και τα δεδομένα άλλαξαν.

Μετά την ανάπαυλα και καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου οι Athens Super Sonics ήλεγξαν απόλυτα την κατάσταση και δεν κινδύνεψαν να χάσουν το υπέρ τους προβάδισμα. Η La Bola παρουσίασε βελτίωση στην τρίτη περίοδο, σκοράροντας 14 πόντους και βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, όμως η προσήλωση στην άμυνα δεν είχε το ίδιο πρόσημο. Ο Κώστας Κυδώνης προσέθεσε ακόμη 6 πόντους στη συλλογή του και επικουρούμενος από τον Χρήστο Αθανασάκο (5π.) επέτρεψε στην ομάδα του να κλειδώσει τη νίκη από το τέλος της τρίτης περιόδου (50-32).

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τέταρτο δεκάλεπτο στον Κολωνό. Ο ρυθμός έπεσε, η παραγωγικότητα μειώθηκε σε αμφότερες τις πλευρές (6-10) και οι ομάδες έπαιξαν πλέον χωρίς το άγχος του αποτελέσματος. Το triple επιμέρους σκορ (24-8) του δευτέρου δεκαλέπτου αποδείχθηκε καταλυτικό και χάρισε στους Athens Super Sonics το δεύτερο φετινό τους ροζ φύλλο. Οι δύο ομάδες επικεντρώνονται πλέον στις υποχρεώσεις του πρωταθλήματος, γνωρίζοντας πλέον και τους αντιπάλους τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Athens Super Sonics είχαν 14/30 βολές (46,7%), 15/50 δίποντα (30,0%) και 4/21 τρίποντα (19,0%). Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, η La Bola de Papel είχε 10/25 βολές (40,0%), 16/40 δίποντα (40,0%) και 0/11 τρίποντα ! Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 24 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Κυδώνης με 16 πόντους, έχοντας 8/12 βολές (66,7%), 4/12 δίποντα (33,3%) και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Athens Super Sonics (Δεγγεστίνος Χ.) : Δεγγεστίνος Θ. 2, Φιλιόπουλος 8, Παπαμακάριος, Μανωλιάς 4, Αυγερινός, Χουντής 3, Δεγγεστίνος Χ. 12, Κυδώνης 12, Αθανασάκος 11.

La Bola de Papel (Φλώρος) : Καρατζάς 9, Στάμου 4, Πανέτας, Τσουκλίδης, Γκιουλμπαξιώτης 2, Μαρινάκης 6, Φλώρος 3, Θεοδωράκης 8, Ζαχαριάς 10.

Τι μας άρεσε : Η διαχείριση του δευτέρου ημιχρόνου από τους Athens Super Sonics.

Τι δεν μας άρεσε : Το κακό βράδυ στο οποίο βρέθηκε η La Bola, αλλά και η ένταση μεταξύ των δύο ομάδων.