65
Rookie Balboa 9 4 10 4 - 27 -
Coble 13 18 14 20 - 65 -

Πειστική εμφάνιση για τους Coble!

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό στην πρώτη περίοδο με τους Coble να παίρνουν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τον Παπία και τον Τζιούφα να ξεκινάνε ζεστοί τον αγώνα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι Rookie Balboa έβρισκαν απαντήσεις στο πρόσωπο του Πουρνάρη, του Χρυσοβιτσάνου και του Γιώργου Δούζη διαμορφώνοντας το 9-13.

Οι Coble ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με τον Ντίσλη και τον Αλέξανδρο Τσιότρα να είναι ασταμάτητοι κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους. Η αστοχία από την περιφέρεια στοίχησε στους Rookie Balboa, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να γίνουν ανταγωνιστικοί και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 13-31.

Στην τρίτη περίοδο οι Rookie Balboa έκαναν την αντεπίθεση τους και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Ξάνθη, τον Κατσαράκη και τον Πουρνάρη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως οι Coble έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού με τον Δημήτρη Τσιότρα, τον Ζωγραφάκη και τον Παπία να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, κλείνοντας έτσι την περίοδο προηγούμενοι με 23-45.

Στην τέταρτη περίοδο οι Coble επέβαλλαν τον ρυθμό τους στο παρκέ και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι Rookie Balboa δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις στην επίθεση και να γίνουν απειλητικοί με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 27-65.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Ντίσλης με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Για τους Rookie Balboa ξεχώρισε ο Ιωάννης Πουρνάρης με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Rookie Balboa: Χρυσοβιτσάνος 2, Παπαμιχαήλ, Πουρνάρης 14, Ελοβάρης, Ζωγράφος 1, Γ Δούζης 2, Ξάνθης 5, Θ. Δούζης ,Ι. Κουκάκης 1, Θ. Κουκάκης, Κατσαράκης 2.

Coble: Τζιούφας 8, Παπίας 16(2), Ντίσλης 17, Αλευράς 4, Α. Τσιότρας 8, Δ. Τσιότρας 5(1), Γουναρόπουλος 2, Ζωγραφάκης 5(1), Χρυσίδης.

Τι μας άρεσε: Ο επιθετικός πλουραλισμός των Coble.