16/04/2022
Peristeri Phantoms 22 13 14 15 - 64 -
Valhalla Phantoms 10 11 16 4 - 41 -

Πείθουν οι Peristeri Phantoms!

Παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ, οι Peristeri Phantoms μετέτρεψαν σε υγιεινό περίπατο τον αγώνα κόντρα στην Valhalla, την οποία και κέρδισαν με 64-41 στο κλειστό του Κολωνού για την 20η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της D2-League και παραμένουν μόνοι στην δεύτερη θέση.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Peristeri Phantoms, καθώς με 8 πόντους του Βαλάση, 5 του Μπεκρή, άλλους τόσους του Αναστασόπουλου και 4 του Φλάκα, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 22-10. Το δίδυμο Γεωργακά – Παπαγρηγορίου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, σκοράροντας από 4 πόντους ο καθένας.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 4 πόντους του Κάλα και βοήθειες των Φλάκα, Μπεκρή, Κότσιρα και Βαλάση, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 35-21. Την Valhalla κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Δρόσος και Μακρής με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Με δύο τρίποντα του Βαλάση, ένα του Κάλα και ένα του Αναστασόπουλου, οι Περιστεριώτες έδειχναν να καθαρίζουν το ματς στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν και ξέφυγαν στους 23, 46-23! Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν τα παράτησαν τόσο εύκολα και με 8 πόντους του Γεωργακά και 5 του Τσινιόκα, μείωσαν στους 12, 49-37, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Σκορ τρίτης περιόδου 49-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Κρινή μπήκε αποφασισμένη να κλειδώσει το ροζ φύλλο αγώνα και τα κατάφερε εύκολα με 64-41 , μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μπεκρή, Κάλα και Αναστασόπουλου. Για την Valhalla στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μακρής και Παπαγρηγορίου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/11 βολές, 13/33 δίποντα και 10/42 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/13 βολές, 17/52 δίποντα και 1/9 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp των Peristeri Phantoms ο Βαλάσης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 3/7 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος της Valhalla ο Τσινιόκα με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 4/9 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Peristeri Phantoms (Κάλας): Μπεκρής 17 (2), Φιλιππής 1, Βαλάσης 17 (3), Αναστασόπουλος 11 (3), Φλάκας 6, Κάλας 10 (2), Κότσιρας 2

Valhalla (Γεωργακάς): Δρόσος 5, Τσινιόκα 9, Τρισκογιάννης, Μάκρης 9, Τσιτίνης, Γεωργακάς 12 (1), Κολέγκας, Παπαγρηγορίου 6

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός των Peristeri Phantoms!