04/01/2020
San Anargiri Sperms 14 13 22 13 - 62 -
Collectors 8 11 9 14 - 42 -

Πείθουν και προελαύνουν οι Sperms!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν το ντέρμπι κορυφής του πέμπτου ομίλου της D2-League οι San Anargiri Sperms, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους αγνώριστους Collectors με 62-42 , παρά το γεγονός πως κατέβηκαν με μια εξάδα!

Οι San Anargiri Sperms ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς, παίρνοντας τρεις φορές αέρα 8 πόντων, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 14-8, έπειτα από 6 πόντους του Φλέσσα, 4 του Σερεβέτα και άλλους τόσους του Ρεγγούζα. Ο Βλαχογεώργης με 4 πόντους και οι Αγγελομάτης – Τεπελίδης με ένα δίποντο ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Τασιούδη συνέχιζε να ελέγχει το ντέρμπι, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 27-19, μετά από 4 πόντους του Μπίλια και τρίποντο του Γιαννούλη. Το δίδυμο Τεπελίδη – Βλαχογεώργη με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα, κράτησε τους Collectors όρθιους λίγο πριν την ανάπαυλα, με τους Λαγό και Αγγελομάτη να συνδράμουν από ένα δίποντο ο καθένας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι San Anargiri Sperms κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς με 7 πόντους του Φλέσσα, 7 του Μπίλια, 5 του Αντωνίου και 3 του Ρεγγούζα, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά ασφαλείας 21 πόντων, 49-28. Δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίσταση σε εκείνο το σημείο οι Συλλέκτες, παρά τους 4 πόντους του Βλαχογεώργη και τους 3 του Αγγελομάτη. Σκορ τρίτης περιόδου 49-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι San Anargiri Sperms δεν απειλήθηκαν καθόλου από τον αντίπαλο και με δράστες τους Αντωνίου (5π), Μπίλια (5π) και Γιαννούλη (3π) , έφτασαν στην άνετη και μεγάλη νίκη με 62-42! Για τους Collectors στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Βλαχογεώργης (5π) και Αγγελομάτης (4π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/7 βολές, 18/48 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 17 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/16 βολές, 18/51 δίποντα και 0/13 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Mvp των San Anargiri Sperms Φλέσσας με 13 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 4/5 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Collectors ο Βλαχογεώργης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 6/15 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

San Anargiri Sperms (Τασιούδης): Αντωνίου 12 (2), Μπίλιας 16 (2), Φλέσσας 13 (1), Σερεβέτας 6, Γιαννούλης 6 (2), Ρεγγούζας 9

Collectors (Μιχαηλίδης): Λαγός 4, Παπαδόπουλος, Ευαγγελινός, Αγγελομάτης 11, Βλαχογεώργης 16, Τεπελίδης 7, Σαβέριος 4, Χαραλαμπόπουλος

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό οι San Anargiri Sperms!