11/12/2019
Brazzers 15 19 22 24 - 80 -
Titans 15 12 18 15 - 60 -

Πέμπτο και θεαματικό Brazz!

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και με την επίθεσή τους να είναι χάρμα οφθαλμών, οι Brazzers επικράτησαν εύκολα των Titans με 80-60 και μετά την ολοκλήρωση της έκτης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Master League βρίσκονται μόνοι στην δεύτερη θέση.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν ζεστές στο ματς και το πρώτο δεκάλεπτο να τις βρίσκει ισόπαλες 15-15. Για τους Brazzers το κουπί στην επίθεση τραβούσαν οι Κούρογλου (6π) και Αμπάζογλου (5π), ενώ για τους φιλοξενούμενους 6 πόντους έβαλε ο Σωμαράκης και ένα τριποντάκι ο Καρατσώλης.

Με 5 πόντους του Μούρτου και τρίποντη βόμβα του Γιάννη Ηλιαδάκη στα μέσα της δεύτερης περιόδου, οι Titans πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα 5 πόντων, 20-25. Ωστόσο, η ομάδα της Κοσμά και του Νίκου Βαρθολομαίου έκανε πάρτι στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους και με τους Κούρογλου (8π), Δαρδαμάνη (4π) και Ζαφειράκη (3π) να πετούν φωτιές, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 7 πόντων, 34-27!

Έχοντας πάρει φορά από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, οι κίτρινοι κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 54-39, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +11, 56-45, χάρη σε 5 πόντους του Ζαφειράκη, 4 του Μίλτου Βαρθολομαίου, 4 του Δαρδαμάνη, άλλους τόσους του Κούρογλου και τρίποντο του Κοντογεώργου. Τους Τιτάνες κράτησαν ζωντανούς για την μάχη της νίκης οι 7 πόντοι του Μούρτου, οι 5 του Γιάννη Ηλιαδάκη και οι 4 του Πίστη. Σκορ τρίτης περιόδου 56-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Brazzers δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με τους Κούρογλου (8π), Δαρδαμάνη (6π), Μίλτο Βαρθολομαίο (4π) και Αμπάζογλου (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν εύκολα και δίκαια στη νίκη με 80-60. Για τους Titans στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Μούρτος (7π),  Μπαμπάτσικος (4π) και Γιάννης Ηλιαδάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/18 βολές, 27/60 δίποντα και 7/20 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/16 βολές, 7/45 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των Brazzers ο Κούρογλου με 26 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές και 12/23 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Titans ο Γιάννης Ηλιαδάκης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 2/8 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 19 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Brazzers (Κοσμά – Βαρθολομαίος Ν.): Αμπάζογλου 8 (2), Δαρδαμάνης 12 (3), Βαρθολομαίος Μ. 10, Κυριαζής 8, Κοντογεώργος 5 (1), Κούρογλου 26, Ζαφειράκης 11 (1)

Titans (Ηλιαδάκης Γ.): Ηλιαδάκης Γ. 13 (2), Μούρτος 19 (2), Καρατσώλης 3 (1), Πίστης 6, Πόγκας 3, Μπαμπάτσικος 6, Ηλιαδάκης Β., Σωμαράκης 10

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Brazzers, καθώς όλοι βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και τέσσερις είχαν διψήφιο αριθμό πόντων!!