18/06/2022
Space Jam 7 11 16 22 - 56 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 15 24 13 16 - 68 -

Πέμπτο ταμείο για τους Brooklyn Bets!

Μπαίνοντας δυνατά από το πρώτο μέρος, όπου έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας, οι Brooklyn Bets κέρδισαν εύκολα και την Space Jam με 56-68 στον Κολωνό και έκαναν το 5/5 στον έκτο όμιλο της Summer D2-League!

Καλύτερη εμφανίστηκε η ομάδα του Παναγιώτου στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με δύο τρίποντα του Λυμπερόπουλου, 4 πόντους του Μαυρογιαννάκη και 3 του Αγγελόπουλου, προηγήθηκε με 7-15. Ο Χατζόπουλος με 4 πόντους και ο Ιγγλέζος με 2 βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 10 πόντους του Αγγελόπουλου, 5 του Μουχίμογλου, 4 του Μαρκογιαννάκη και τρίποντο του Χουσέα, οι Brooklyn Bets πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 21 πόντων, 18-39. Δεν μπόρεσε η Space Jam να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Χατζόπουλου και το έμμεσο τρίποντο του Παπαχαρίση.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δύο τρίποντα του Μουχίμογλου, 4 πόντους του Μπαμπάτσικου και τριποντάκι του Ρούσσου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +18, 34-52. Ο Ιγγλέζος πήρε μπρος για την ομάδα του Μαυροσκότη στην τρίτη περίοδο, πετυχαίνοντας 10 πόντους, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Παπαχαρίσης, Ερρίπης και Χατζόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 34-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Betarades διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Μαυρογιαννάκη , Λυμπερόπουλο και Αγγελόπουλο, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 56-68. Για την Space Jam στα τελευταία λεπτά του αγώνα σκόραραν οι Χατζόπουλος, Ιγγλέζος, Νάστος και Γιακουμής, καταφέρνοντας να μαζέψουν την διαφορά της ήττας τους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 16/24 βολές, 20/48 δίποντα και 0/12 τρίποντα. Πήραν 27 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 17/27 βολές, 15/32 δίποντα και 7/14 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος της Space Jam ο Ιγγλέζος με 20 πόντους, έχοντας 8/9 βολές, 6/11 δίποντα και 0/7 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Brooklyn Bets ο συνήθης ύποπτος Αγγελόπουλος με 21 πόντους (double-double), έχοντας 6/11 βολές, 6/9 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Space Jam (Μαυροσκότης): Γιακουμής 7, Παπαχαρίσης 5, Μαυροσκότης, Ιγγλέζος 20, Χατζόπουλος 18, Νάστος 3, Καφετζόπουλος, Δρεκόπουλος, Ερρίπης, Πέτσας

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 21 (1), Ρούσσος 3 (1), Χουσέας 3 (1), Λυμπερόπουλος 12 (2), Δαραμούσκας 2, Μπαμπάτσικος 6, Μουχίμογλου 11 (2), Μαυρογιαννάκης 10, Σάλλαρης

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο των Brooklyn Bets!