18/02/2024
Athens Pistols 12 15 6 12 - 45 -
Phoenix Bums 17 19 3 11 - 50 -

Πεντάδα από ατσάλι oι Phoenix Bums

Με πολλές απουσίες παρατάχθηκαν στην αναμέτρηση και οι δύο ομάδες, με τους Phoenix Bums να κατεβαίνουν με μόλις πέντε παίκτες. Καλό ξεκίνημα επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες που συμβάδιζαν στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 7-0 με τη λήξη της περιόδου πέρασαν μπροστά στο σκορ, με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 12-17.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Phoenix Bums συνέχισαν να προηγούνται και να αυξάνουν σταδιακά τη διαφορά, η οποία ξεπέρασε και τους δέκα πόντους (14-26). Οι Athens Pistols προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ, όμως η διαφορά παρέμενε κοντά σε διψήφια επίπεδα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 27-36.

Η κούραση από τις πολλές απουσίες και η νευρικότητα των δύο ομάδων φάνηκε στην τρίτη περίοδο, όπου δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 6-3, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 33-39.

Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη (36-50). Οι Athens Pistols μείωσαν στους πέντε πόντους (45-50) λίγο πριν τη λήξη, ωστόσο, δεν είχαν άλλες δυνάμεις για την ολική ανατροπή. Έτσι το ματς κατέληξε στα χέρια των  Phoenix Bums, με σκορ 45-50.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Γόντικας με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλειος Καρνάβας με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 15/37 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 3/9 βολές, 35 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/42 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 2/8 βολές, 41 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 10 λάθη.

Athens Pistols (Πατρώνης): Ανδρικόπουλος 1, Βρυώνης 2, Καρνάβας 11, Πατρώνης 6, Ρήγας 8, Σάρρας 4, Σαμουήλ 13.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Γόντικας 16, Κοβάτσος 9, Μπαλτζόγλου 5, Παπαντωνίου 16, Τουμπακάρης 4.

Τί μας άρεσε: Η μαχητικότητα και οι δυνάμεις των Bums.