29/12/2019
Milwaukee Kebabs 18 8 7 13 - 46 -
Reddicolo 10 11 5 6 - 32 -

Πεντάδα φωτιά από το Milwaukee!

Αν και κατέβηκαν με μια πεντάδα, οι Milwaukee Kebabs επικράτησαν του Red-Dicolo πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 46-32 και πήραν βαθμολογική ανάσα στον έκτο όμιλο της D2-League!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Milwaukee Kebabs στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Τσιγκάκου, 5 του Λασκαράτου και 4 του Τζώρτζου, προηγήθηκαν με 11-0, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 18-10. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά οι 4 πόντοι του Μακρή και τα τρίποντα των Αναγνώστου και Κουτσάκη.

Με τρίποντες βόμβες των Καραμαλέγκου και Τσιγκάκου, οι γηπεδούχοι έφτασαν δύο φορές στο +12, 22-10 & 26-14, 3:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, το Red-Dicolo πρόλαβε να ρίξει την διαφορά στους 5, 26-21, μετά από 4 νέους πόντους του Μακρή και τριποντάκι του Λεπίτκα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με τους Milwaukee Kebabs να διατηρούν το τιμόνι στα χέρια τους με 33-26, χάρη σε 4 πόντους του Λασκαράτου και τριποντάκι του Καραμαλέγκου. Από κοντά ακολούθησε και σε εκείνο το διάστημα η παρέα του Μακρή, με τους Αναγνώστου και Λούτσο να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 3 και 2 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 33-26!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Τζώρτζος, ο οποίος με ηγετική εμφάνιση και 6 πόντους, αλλά και 3 του Λασκαράτου, οδήγησαν τους Milwaukee Kebabs στη νίκη με 46-32. Δεν μπόρεσαν οι Ρεντικολιώτες να βρουν ρυθμό στα τελευταία λεπτά και έτσι οι 4 πόντοι του υπερπαίχτη Μακρή δεν ήταν αρκετοί για το ροζ φύλλο.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/23 βολές, 11/30 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 8 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/3 βολές, 10/36 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Mvp των Milwaukee Kebabs με 12 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 3/9 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος του Red-Dicolo ο Μακρής με 12 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 6/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορά και έκανε 4 λάθη.

Milwaukee Kebabs (Καραμαλέγκος):  Καραμαλέγκος 8 (2), Ανδρέου 2, Λασκαράτος 13 (1), Τσιγκάκος 12 (1), Τζώρτζος 11

Red-Dicolo (Μακρής): Λούτσος 2, Ρεντούλης, Κουτσάκης 3 (1), Γιαννούλης 2, Λεπίτκας 3 (1), Μακρής 12, Ράδος 2, Αναγνώστου 8 (2)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 35 λεπτά, όπως επίσης και η άνεση που εμφάνισαν στο παιχνίδι τους οι 5 Milwaukee Kebabs!