25/06/2021
Φωκιανός BC 12 23 15 30 - 80 -
Baca Juniors BC 11 12 23 10 - 56 -

Πεντάδα φωτιά ο Φωκιανός!

Αν και κατέβηκε με μια πεντάδα, ο Φωκιανός επικράτησε της Baca Juniors με 80-56 στην πρεμιέρα του δευτέρου ομίλου της Summer Development League στο κλειστό του Κολωνού, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Μυλιόρδο με 36 πόντους και 10/22 τρίποντα!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τον Φωκιανό να προηγείται με 12-11, χάρη σε 8 πόντους του Μυλιόρδου και καλάθια των Σαμαρά – Παντελεάκη. Για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Κίμωνας Κασφίκης (4π) και Γαργαλάκος (3π).

Στην δεύτερη περίοδο ο Μυλιόρδος ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 14 δικούς του πόντους, 6 του Παντελεάκη και τρίποντο του Τσιώτση, έστειλαν τους μπλε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων, 35-23. Την Baca Juniors κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Riki Riki, ενώ από 2 πόντους πέτυχαν οι Τσαμποδήμος, Γαργαλάκος και Κίμωνας Κασφίκης.

Αν και είδε τον αντίπαλο να ξεφεύγει στους 15, 38-23, η Baca Juniors με αντεπίθεση διαρκείας και δράστες στην επίθεση τους Γαργαλάκο (6π), Βουλιώτη (6π), Τσαμποδήμο (5π) και Σπύρο Κασφίκη (4π), έφερε το ματς στα ίσα, 46-46. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους μπλε σε θέση οδηγού με 50-46, μετά από 8 πόντους του Τζούρτου. Σκορ τρίτης περιόδου 50-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η πεντάδα του Φωκιανού έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και με τους Μυλιόρδο (13π), Τζούρτο (7π) και Τσιώτση (5π) να φωνάζουν παρών, έφτασε εύκολα εν τέλει στη νίκη με 80-56. Για τους ερυθρόλευκους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Riki Riki με τους 4 πόντους που πέτυχε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/10 βολές, 11/27 δίποντα και 17/48 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/2 βολές, 23/63 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Hall of Brands mvp του Φωκιανού ο Μυλιόρδος με 36 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 2/2 δίποντα και 10/22 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Baca Juniors ο Φουντούκας με 2 πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Φωκιανός (Τζούρτος): Τζούρτος 15 (4), Τσιώτσης 8 (2), Σαμαράς 8, Παντελεάκης 13 (1), Μυλιόρδος 36 (10)

Baca Juniors (Κασφίκης Κ.): Τσαμποδήμος 7 (1), Κασφίκης Κ. 10, Κασφίκης Σ. 4, Riki Riki 10 (2), Γαργαλάκος 11, Μπαρμπάκης 2, Βουλιώτης 10, Φουντούκας 2

Τι μας άρεσε: Τόσο η επιστροφή της Baca Juniors από το -15, όσο και η διαχείριση του αγώνα από τον Φωκιανό.