23/10/2022
Ageli B.C. 7 12 15 4 - 38 -
Undrafted 9 12 12 10 - 43 -

"Πεντάστεροι" οι Undrafted!

Ούτε η Ageli μπόρεσε να σταθεί εμπόδιο στην ξέφρενη πορεία των Undrafted στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής η παρέα του Κόντου κέρδισε με 38-43 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 7-9 υπέρ των Undrafted, χάρη σε 5 πόντους του Κόντου και δίποντα των Κώστα Ματεντζόγλου - Θεοδωρόπουλου. Ο Κεχαγιόγλου με ένα τρίποντο και οι Αγγελής - Χατζής με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Θωμά Αγρογιάννη είχε τον έλεγχο του αγώνα και με 5 πόντους του Κόντου και 4 του Μάριου Αγρογιάννη, βρέθηκε στο +8, 13-21, 2:00 για την ανάπαυλα. Αντέδρασε στο φινάλε του πρώτου μέρους η Ageli και με 8 πόντους του Χατζή, πλησίασε εκ νέου στο καλάθι, 19-21!

Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν μπροστά στο σκορ με 19-26, έπειτα από 7 ακόμη πόντους του Κόντου και 3 του Πανταζή. Ωστόσο, στο υπόλοιπο της τρίτης περιόδου η παρέα του Μπακλούς πάτησε γκάζι και με δύο τρίποντα του Χατζή και ένα του Κωσταρά, προσπέρασε με 34-33, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Undrafted έσφιξαν την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση τους Παναγόπουλο και Πανταζή, έφτασαν στο μεγάλο διπλό με 38-43. Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα επιθετικά οι γηπεδούχοι, με τους Ταράτσα και Κεχαγιόγλου να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/16 βολές, 5/24 δίποντα και 5/42 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 7/15 βολές, 15/49 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Πολυτιμότερος της Αγέλης ο Χατζής με 17 πόντους, έχοντας 8/8 βολές, 0/3 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Undrafted ο Κόντος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 5/8 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 2 λαθάκια και είχε 2 μπλοκ.

Ageli (Μπακλούς): Αγγελής 2, Βασιλόπουλος 3, Γλύκας 2, Δημητρός 2, Χατζής 17 (3), Κεχαγιόγλου 5 (1), Κοκκόσης, Κωσταράς 3 (1), Ταράτσας 2

Undrafted (Αγρογιάννης Θ.): Θεοδωρόπουλος 2, Αγρογιάννης Μ. 5, Κόντος 17 (2), Ματεντζόγλου Κ. 5, Ματεντζόγλου Χ., Πανταζής 9, Παπαγεωργίου, Παναγόπουλος 5

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων!