25/01/2022
Green Rose BC 6 10 19 26 - 61 -
Powerpuff Boys 15 20 14 18 - 67 -

Πέντε, αλλά δυνατοί οι Powerpuff Boys!

Το απόγευμα του Σαββάτου 22 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena, οι Powerpuff Boys πήραν μεγάλο προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο και παρά την αντεπίθεση των μαχητικών Green Rose κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο με 61 – 67.

Οι Powerpuff πατούσαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστή τον Gagic με 8 πόντους ξέφυγαν με 6 – 15. Για τους Green Rose από 3 πόντους έβαλαν Διβάρης και Τσώνης.

Οι Green Rose είχαν πλουραλισμό στην επίθεση στην δεύτερη περίοδο, με πέντε διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν συνεχώς την διαφορά. Ο De Giacomi ήταν κυρίαρχος στο ζωγραφιστό, ο Σαμοΐλης πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 8 πόντους και οι Gagic με 5 και Καστρίσιος με 4 πόντους αντίστοιχα, διαμόρφωναν το 16 – 35 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Rose ήταν καλύτεροι στο γήπεδο και κατάφεραν να μειώσουν το σκορ με τον Τσώνη να έχει 7 πόντους και τον Διβάρη να ακολουθεί με 6. Για τους Powerpuff , ο Gagic τραβούσε το κουπί με 6 πόντους κι από κοντά είχε τον Dainelli με 5, για το 35-49.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι Green Rose πίεσαν πολύ στην άμυνα και με τους Τσώνη με 8 και Διβάρη με 6 πόντους αντίστοιχα μείωσαν σε 52 – 58. Οι Powerpuff δεν πτοήθηκαν και με τον Gagic να βγαίνει και πάλι μπροστά με 7 πόντους και τους Dainelli και De Giacomi να ακολουθούν σε απόδοση, ξέφυγαν και πάλι με 52 – 67, μένοντας όμως με τέσσερις παίκτες λόγω αποβολής με πέντε φάουλ του Σαμοΐλη. Το τελευταίο τετράλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους που μείωσαν σε 61 – 67 με 5 το Διβάρη και 4 του Τσώνη, χωρίς όμως να μπορέσουν να κάνουν την απόλυτη ανατροπή.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Goran Gagic με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Τσώνης με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Οι Rose είχαν 26 / 61 δίποντα, 1 / 18 τρίποντα, 6 / 13 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Powerpuff είχαν 22 / 47 δίποντα, 6 / 27 τρίποντα, 5 / 8 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Green Rose (Καναβάρος): Διβάρης 22(12ρ.), Δημητρόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος 5, Τσώνης 24(10ρ.), Κανίνιας 4, Μερσινιάς 2, Καναβάρος 2, Ροζάκης 2(6ρ.).

Powerpuff Boys (Gagic): Dainelli 11(7ρ.), De Giacomi 10(16ρ.), Gagic 26(9ρ.), Καστρίσιος 7, Σαμοΐλης 13(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα που έδειχναν οι δύο ομάδες σε όλη την διάρκεια του αγώνα.