11/12/2021
Old Stars 5 11 17 5 - 38 -
Escapers 9 15 15 15 - 54 -

Πέντε αλλά, Escapers!

Πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, έκαναν οι Escapers το βράδυ της Παρασκευής, και παρότι εμφανίστηκαν με μόλις 5 παίκτες στη σύνθεση τους, επικράτησαν δίκαια με 38-54, απέναντι στους άστοχους Old Stars.

Οι Escapers παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι στην πρώτη περίοδο και με 4 πόντους του Μανούρη, 3 του Σιώπκα και καλάθι του Τάγκα , προηγήθηκαν 5 – 9 απέναντι στους Old Stars , που σκόραραν με Καπράλο και Γεωργούση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν καλύτερα και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Σιώπκα με 6, Ιωσηφίδη με 5 και Χειμώνα με 4, ξέφυγαν 16-24. Η ομάδα του Δουκάκη δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση και ακολουθούσε στο σκορ με μπροστάρηδες τους Τζιόπα(5) και Γεωργούση(4).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι με τον Δουκάκη να δίνει το έναυσμα με δύο τρίποντα και τους Δρακόπουλο με 4 και Καπράλο με τρίποντο να ακολουθούν, μειώνοντας σε 33-39. Οι Escapers αντέδρασαν γρήγορα μετά το δυναμικό ξεκίνημα των γηπεδούχων και με τον Σιώπκα σε μεγάλη βραδιά με 7 πόντους και τον Μανούρη να ακολουθεί με 6, κρατούσαν το υπέρ τους σκορ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ασταμάτητοι. Ο Σιώπκας έσερνε τον χορό με 8 πόντους και ακολουθούσαν οι Μανούρης, Ιωσηφίδης και Τάγκαε την διαφορά να ακουμπάει στους 20! Στην αντίπερα όχθη , οι Old Stars δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν, σκόραραν μόνο 5 πόντους με Καπράλο και Γεωργούση, μειώνοντας στο τελικό 38 – 54.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σταύρος Ιωσηφίδης με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Γεωργούσης με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Old Stars είχαν 9 / 35 δίποντα, 5 / 21 τρίποντα, 5 / 11 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Οι Escapers είχαν 21 / 61 δίποντα, 3 / 5 τρίποντα, 3 / 10 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Old Stars(Δουκάκης ):Γεωργούσης 8(7ασίστ), Δουκάκης 6, Δρακόπουλος 8, Καπράλος 11(12ρ.), Τζιόπας 5, Τζώρτζος(9ρ.), Πέτρου.

Escapers (Χειμώνας): Τάγκας 4, Ιωσηφίδης 10(10ρ.), Σιώπκας 23, Μανούρης 13(20ρ.), Χειμώνας 4(11ρ.).

Τι μας άρεσε: Η απόλυτη συγκέντρωση των Escapers σε όλο το παιχνίδι!