20/04/2024
Frigo Driver 11 12 22 12 - 57 -
Brooklyn Nerds 6 13 17 16 - 52 -

Πέντε, αλλά λέοντες οι Frigo Driver!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωστικό, με τις δύο ομάδες να βγάζουν μεν ένταση αλλά να μην είναι εύστοχες στην τελική προσπάθεια και τους ελαφρώς καλύτερους Frigo να έχουν προβάδισμα με 11 – 6. Παπαδάκης και Καπετανάκης με 4 πόντους έκαστος ηγήθηκαν στην επίθεση των Κίτρινων, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των Nerds, Φορτσάτος, Βαρούτας και Ζαμπούρας πέτυχαν από ένα καλάθι.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν στις λεπτομέρειες στο επιμέρους σκορ και το ημίχρονο να βρίσκει προηγούμενους τους Frigo με 23 – 19. Παπαδάκης με 4 και Μαθιός με 3 πόντους αντίστοιχα έδιναν κυρίως τις λύσεις στους τυπικά γηπεδούχους, ενώ οι Nerds είχαν για κορυφαίο τον Γιαννουλάκη με 7 πόντους, με τον Παπαντωνόπουλο να προσφέρει 4 μέσα από το ζωγραφιστό.

Το ματς άνοιξε εντελώς στην τρίτη περίοδο, με τις ομάδες να δίνουν έμφαση στην επίθεση και τους καλύτερους Frigo Driver να στέλνουν τη διαφορά στο + 9. Μαθιός(8), Μιχαλακάκος(7) και Παπαδάκης(7) ανέλαβαν εξολοκλήρου το σκοράρισμα για τους προπορευόμενους, ενώ οι φιλοξενούμενοι που τα έβαζαν μπροστά αλλά τα έτρωγαν πίσω, είχαν για καλύτερους τους Ζαμπούρα με 7 και Τάτση με 4 πόντους αντίστοιχα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πάλευαν συνεχώς και κατάφερναν να μειώνουν με την τριάδα Βαρούτα, Κόςσυβα και Ζαμπούρα να ηγούνται στην επίθεση με 4 πόντους έκαστος, όμως οι Frigo με τους Μιχαλακάκο - Μαθιό να τους παίρνουν από το χεράκι στα κρίσιμα σημεία με 6 πόντους αμφότεροι, κατάφεραν να κρατήσουν την πρωτοπορία και να πάρουν τη νίκη με 57 – 52.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Νεκτάριος Μαθιός με 19 πόντους, 24 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σάββας Τάτσης με 6 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Frigo Driver(Παπαδάκης): Γκότσης 2, Καπετανάκης 4, Μαθιός 19(24ρ.), Μιχαλακάκος 17(10ρ. 7 ας.), Παπαδάκης 15(8ρ.).

Brooklyn Nerds(Κοντορουχάς): Γιαννουλάκης 7, Ζαμάνης 2, Ζαμπούρας 13(8ρ.), Κόσσυβας 4, Λιατόπουλος 2, Τάτσης 6(9ρ.), Φορτσάτος 2.

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα μεταξύ των παικτών και το ενδιαφέρον που είχε το παιχνίδι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.