23/02/2023
RBD Gipsy Blinders 15 16 4 16 - 51 -
RBD ProfiterAll-Stars 7 10 13 4 - 34 -

Πέντε αλλά λέοντες οι Gipsy Blinders!

Την Πέμπτη το βράδυ 23 Φεβρουαρίου στον Σπάρτακο, οι Gipsy Blinders παρότι κατέβηκαν με μόλις μία πεντάδα στον αγωνιστικό χώρο, είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας σε μία εύκολη νίκη απέναντι στους Profiter All Stars με 51 – 34.

Οι Gipsy Blinders πήραν από το ξεκίνημα του παιχνιδιού τα ηνία του αγώνα και με τον εκρηκτικό Πολίτη να τους οδηγεί με 6 πόντους και βοήθειες από Λάμπο(4),Μπερζελέα, κρατούσαν το προβάδισμα με 15 – 7. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Profiter All άργησαν να μπουν στον ρυθμό του αγώνα και σκόραραν μετά το πεντάλεπτο με Κόττα, Αμανατίδη, Γκίνη και Περικό.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον εκπληκτικό Διονύση Πολίτη να είναι ασταμάτητος και με 10 δικούς του πόντους, να στέλνει τους γηπεδούχους στο + 14. Για τους φιλοξενούμενους που δεν έβρισκαν αντίδοτο στην άμυνα, ο Καρταλίδης ήταν ο πρωταγωνιστής στην επίθεση με 7 πόντους, με τους υπόλοιπους να μην μπορούν να βοηθήσουν ουσιαστικά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Κίτρινοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των προπορευόμενων που πέτυχαν μόλις 4 πόντους και με το δίδυμο Καρταλίδη με 5 και Αμανατίδη με 4 πόντους αντίστοιχα να τραβούν το κουπί στην επίθεση, πλησίασαν σε 35 – 30.

Οι Gipsy Blinders φρόντισαν από νωρίς να βάλουν τα πράγματα στην θέση τους στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τον φανταστικό Νίκο Πασχαλάκη να πετυχαίνει 12 από τους 16 πόντους της ομάδας, έφτασαν σε μία εύκολη νίκη με 51 – 34. Για τους Profiter All που ήταν σαν να μην μπήκαν καθόλου στην τέταρτη περίοδο, ένα τρίποντο πέτυχε ο Δέπος .

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Διονύσιος Πολίτης, με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάκης Αμανατίδης με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Blinders είχαν 20 / 43 δίποντα, 2 / 12 τρίποντα, 5 / 6 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Οι Profiter All είχαν 11 / 36 δίποντα, 2 / 16 τρίποντα, 6 / 16 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Gipsy Blinders(Πολίτης): Λάμπος 2(8ρ.), Μπερζελέας 5, Παλουμπής , Πασχαλάκης 20(8ρ.), Πολίτης 24.

Profiter All Stars(Αμανατίδης): Αμανατίδης 8(12ρ.), Αργυρός 1, Βουτσάς, Γκίνης 2, Δέπος 3, Καρταλίδης 12, Κότας 2(9ρ.), Περίκος 4, Πούγιας 2.

Τι μας άρεσε: Η χημεία που έβγαλαν στο γήπεδο οι μόλις πέντε νικητές.