14/09/2020
Αναλώσιμοι 15 19 18 9 - 61 -
Kolosos Dunk n' Donuts 8 11 13 20 - 52 -

Πέντε Αναλώσιμοι, μα τι Αναλώσιμοι!

Αν και κατέβηκαν με μια πεντάδα, οι Αναλώσιμοι ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους για το Basketaki Cup, καθώς στην πρεμιέρα του δέκατου ομίλου επικράτησαν του Κολοσσού με 61-52 στο κλειστό του Κολωνού.

Σαφώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Αναλώσιμοι, καθώς με 7 πόντους του Χρηστακάκου, 5 του Φωτίου και 3 του Μανώλη, προηγήθηκαν με 15-8. Ο Καραμπεσύνης από την περιφέρεια και οι Χουλιαράς – Χαροκόπος μέσα από την ρακέτα ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Με τον Χρηστακάκο να δείχνει ασταμάτητος και να πετυχαίνει ακόμη 11 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Μανώλη με 6, η αρμάδα του Νικολόπουλου πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 34-19! Δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα ο Kolosos Dunk & Donuts, παρά τους 5 πόντους του Αρμενιάκου και τους 4 του Ρούσση.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Αναλώσιμοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, έφτασαν μέχρι και στο +22, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +20, 52-32, χάρη σε δύο τρίποντα του Μανώλη, 4 πόντους του Χρηστακάκου και τρίποντα των Νικολόπουλου – Φωτίου. Ο Αρμενιάκος με 7 πόντους και ο Χουλιαράς με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση για τους ροζ στην τρίτη περίοδο. Σκορ δεκαλέπτου 52-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η πεντάδα των Αναλώσιμων διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με 6 νέους πόντους του Χρηστακάκου και τρίποντο του Φωτίου, έφτασε δίκαια στη νίκη με 61-52! Για το συγκρότημα του Ζαμπούρα στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Αρμενιάκος (6π), Καραμπεσύνης (5π), Ρούσσης (5π) και  Παλλαντζάς (4π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/11 βολές, 12/31 δίποντα και 10/36 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/12 βολές, 18/50 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος για τους Αναλώσιμους ο Χρηστακάκος με 28 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 6/15 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος για τον Κολοσσό ο Αρμενιάκος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 7/9 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Μανώλης 15 (2), Φωτίου 13 (3), Χρηστακάκος 28 (4), Τάγαρης 2, Νικολόπουλος 3 (1)

Kolosos Dunk & Donuts (Χαροκόπος): Καραμπεσύνης 8 (2), Χαροκόπος 4, Αρμενιάκος 19 (1), Παλλαντζάς 4, Χουλιαράς 6, Δημόπουλος, Ρούσσης 9

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Αναλώσιμοι παρά τις απουσίες τους!