13/12/2023
Lyonmen 21 11 12 15 - 59 -
Kourkoutes BC 28 12 15 11 - 66 -

Πέντε και καλοί!

Στις νίκες επέστρεψαν οι Kourkoutes οι οποίοι το βράδυ της Τετάρτης 13 Δεκεμβρίου ξεπέρασαν το εμπόδιο των Lyonmen επικρατώντας 59-66 για την 10η αγωνιστική της Master League. Μπορεί οι Kourkoutes να είχαν μόλις μία πεντάδα διαθέσιμη, ωστόσο αυτοί που πάτησαν παρκέ τα έδωσαν όλα για να φτάσει η ομάδα τους στην 3η νίκη της στο πρώταθλημα και να πάει στο 3-6. Οι Lyonmen δεν μπόρεσαν να βρουν τη «συνταγή» της νίκης στο ματς αυτό και έτσι έπεσαν στο 2-7.

Το πρώτο δεκάλεπτο μας προσέφερε καλό θέαμα, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα παραγωγικές. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 8-9 στις αρχές του ματς και έκτοτε δεν άφησαν το προβάδισμα από τα χέρια τους. Ο Τσάκωνας έδειξε από νωρίς τις… άγριες προθέσεις του και με τη βοήθεια του Νακόπουλου πήγαν τους Kourkoutes στο +10(12-22). Στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου ο Σιαμήτρος με τρίποντη εκτέλεση έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο, καθώς το σκορ έδειχνε 21-28.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Lyonmen να κάνουν την προσπάθειά τους ώστε να πλησιάσουν και τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν συνεχώς απάντηση για να κρατήσουν την απόσταση κοντά στους 10 πόντους. Τσάκωνας, Νακόπουλος και Ρεντίφης πέτυχαν διαδοχικά τρίποντα για να πάνε το σκορ στο 30-40, ενώ ο τελευταίος ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 32-40 με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Όσο και να πάλεψαν οι Lyonmen δεν μπόρεσαν ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 8 πόντους. Βεϊσάκης, Νακόπουλος και Καρούμπαλης συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις επιθετικά, με τους Kourkoutes μάλιστα να φτάνουν ακόμα και στο +14(41-55). Με τρίποντο του Κουκουβάκη το σκορ πήγε στο 44-55 και έτσι τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο οι Kourkoutes διαχειρίστηκαν πολύ καλά το ματς και φάνηκε πως η κούραση δεν τους επηρέαζε. Ο Νακόπουλος συνέχισε να είναι το ίδιο «εκρηκτικός», ενώ και ο Λαδιάς τη στιγμή που έπρεπε έκανε αισθητή την παρουσία του στην επίθεση. Το μόνο που κατάφεραν οι Lyonmen ήταν να μειώσουν στους 7 πόντους (55-62), αλλά έμειναν ως εκεί. Στο φινάλε του ματς ο φωτεινός πίνακας έγραψε 59-66 και οι Kourkoutes ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν μία πολύ σημαντική νίκη,

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Τσάκωνας με 22 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 17 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Lyonmen ξεχώρισε ο Νικόλαος Τζουβάνας με 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 μπλοκ.

Οι Lyonmen είχαν 16/47 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 9/10 βολές, 52 ριμπάουντ, αλλά και 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 17 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Kourkoutes μέτρησαν 21/54 δίποντα, 6/32 τρίποντα, 4/7 βολές, 56 ριμπάουντ και 16 ασίστ. Επίσης έκαναν 12 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Lyonmen (Χατζηαράπης): Δημητρίου 6(3ρ.), Τζιγκουνάκης 2(10ρ.), Ρεντίφης 24(5ρ.), Κουκουβάκης 9(8ρ.), Σιαμήτρος 11(9ρ.), Αποστολόπουλος 7(4ρ.), Τζουβάνας, Τσιάκας, Δουκέρης

Kourkoutes (Λαδιάς): Καρούμπαλης 6(8ρ.), Λαδιάς 11(8ρ.), Νακόπουλος 19(16ρ.), Τσάκωνας 22(17ρ.), Βεϊσάκης 8(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πόσο καλά διαχειρίστηκαν το ματς οι Kourkoutes με μόλις μία πεντάδα διαθέσιμη.