20/12/2021
Cleveland Havaliers 9 6 12 9 - 36 -
Galacticos 13 4 5 10 - 32 -

Πέντε λιοντάρια από το Κλίβελαντ!

Τι κι αν αγωνίστηκαν με μία πεντάδα, οι Cleveland Havaliers επικράτησαν δύσκολα των Galacticos με 36-32 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων!
Αρκετά νευρικά μπήκα στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες, που ήταν άστοχες. Οι Galacticos ευτύχησαν να έχουν σε καλή μέρα τον Παναγιώτη Κελεπούρη που σημείωσε τους 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του και την οδήγησε στο να προηγηθεί με 13-9 με το τέλος του δεκαλέπτου. Για την ομάδα από το Κλίβελαντ, 4 πόντους έβαλε ο Μαντάς, ενώ 3 πρόσθεσε ο Σημαντήρας.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν ακόμα πιο πολύ άστοχες και νευρικές. Αυτό αποτυπώνεται και στο πολύ χαμηλό 6-4 που ήταν το σκορ της περιόδου, υπέρ των Havaliers που μείωσαν στους 2, 17-15 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Στέφανο Λαμπίρη να σημειώνει 3 πόντους. Για τους Galacticos από 2 πόντους έβαλαν οι Κούπας και Βασίλας.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Cleveland Havaliers ήταν εντυπωσιακοί. Με όλη την πεντάδα να δείχνει συνέπεια στην επίθεση, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους 12-5 και να προηγηθούν με 5, 27-22 με το τέλος της περιόδου. Για τους Galacticos 3 πόντους με ένα τρίποντο έβαλε ο Παναγιώτης Κούπας.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο μίλησε η ποιότητα και κλάση του Παναγιώτη Μαντά. Ο έμπειρος σέντερ των Havaliers με ρεσιτάλ στην επίθεση (8π) οδήγησε την ομάδα του στην νίκη με σκορ 36-32. Μία νίκη που ανεβάζει κατακόρυφα την ψυχολογία της ομάδας από το Κλίβελαντ. Από την άλλη, δεν είχαν επιθετικές λύσεις οι Galacticos και δίκαια ηττήθηκαν.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο καταπληκτικός Παναγιώτης Μαντάς με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη και 5 τάπες. Από την άλλη για τους Galacticos ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κελεπούρης με 18 πόντους, 17 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 9 λάθη και 1 τάπα.
Συνολικά οι νικητές είχαν 13/60 εντός πεδιάς, 5/27 τρίποντα και 5/7 βολές. Πήραν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 5 τάπες. Από την άλλη οι Galacticos είχαν 14/51 εντός πεδιάς, 2/12 τρίποντα και 2/9 βολές. Πήραν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 22 λάθη και 1 τάπα.
Cleveland Havaliers (Σημαντήρας): Λαμπίρης 8, Σημαντήρας 6, Τσιρίμπας 2, Συψής 4, Μαντάς 16.
Galacticos (Κούπας): Τσιατσιάνας, Κούπας 10, Κάβουρας 2, Κελεπούρης 18, Βασίλας 2, Ρούσσος.
Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για την νίκη!