11/03/2020
Office Ηρακλείου 13 16 21 11 - 61 -
Paraliers 19 18 13 20 - 70 -

Πέντε Paraliers, αλλά νικητές Paraliers!

Η ιστορία ανάμεσα στον Office Ηρακλείου και τους Paraliers, θέλει τους δεύτερους να έχουν κερδίσει και τις τρεις από τις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Η πιο πρόσφατη κόντρα τους ήταν στον πρώτο γύρο του δεύτερου ομίλου της Winter Master League 19/20. Οι Paraliers είχαν κερδίσει 64-57 και ο Office Ηρακλείου, θα αναζητήσει νίκη απέναντί τους, στην 15η αγωνιστική καθώς βρισκόμενος στην ένατη θέση του ομίλου, είναι στη ζώνη υποβιβασμού (θέσεις 9 έως και 11) στην Development Ι League.

Κατά την πρώτη περίοδο η διαφορά των δύο ομάδων, ως προς την απόδοσή τους, ήταν το run n’ gun στυλ παιχνιδιού των Paraliers, που τους έφερε κάποιους εύκολους πόντους και την επικράτηση στο σκορ για το δεκάλεπτο με 13-19. Από τον Office Ηρακλείου, ξεχώρισε με 7 πόντους ο Τσιολάκης Ιωάννης (1 τρίποντο), ενώ από τους Paraliers, ο Ψηλομανουσάκης πέτυχε 6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Office Ηρακλείου, ήταν πιο αποτελεσματικός και πλησίαζε διαρκώς στο σκορ τους Paraliers. Τους ανάγκασαν σε timeout 2 φορές, όταν πλησίασαν 20-23 (6’51’’) και 29-31 (01’14’’). Παρά τα σημάδια κόπωσης των μόλις 5 Paraliers, μετά το δεύτερο timeout, στα τελευταία 45’’ του δεκαλέπτου, με ένα σερί 0-6, διαμόρφωσαν το επιμέρους σκορ υπέρ τους 16-18, αλλά και το σκορ ημιχρόνου σε 29-37. Για τον Office Ηρακλείου πέτυχαν από 5 πόντους, ο Τσιολάκης Ιωάννης και ο Λαμπρόπουλος Δημήτριος (1 τρίποντο), ενώ από τους Paraliers, ηγήθηκε στο σκοράρισμα ο Ψηλομανουσάκης με 7 πόντους (1 τρίποντο).

Ακόμη πιο δυναμικός ήταν ο Office Ηρακλείου στην τρίτη περίοδο και πέρασε μάλιστα μπροστά στο σκορ, 45-42, 03’ και 52’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, αναγκάζοντας άλλη μια φορά τους Paraliers σε timeout. Οι ωραίες φάσεις του Τζήκα που ξεχώρισε με 9 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο, ήταν η αιτία, που ο Office Ηρακλείου κέρδισε το επιμέρους σκορ δεκαλέπτου με 21-13 και που η τρίτη περίοδος έληξε με το ισόπαλο 50-50. Από τους Paraliers, πολύ αποδοτικός ήταν ο Σκόρδος Βασίλειος με 8 πόντους (1 τρίποντο).

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τραυματισμό του Τζήκα, ο οποίος φάνηκε πως επηρέασε αρνητικά τους υπόλοιπους παίκτες του Office Ηρακλείου. Ο Office Ηρακλείου στα πρώτα 6’ του τέταρτου μέρους είχε μόλις μία εύστοχη βολή, ενώ έμεινε με 5 παίκτες, μετά την αποβολή με πέμπτο φάουλ του Βαφειάδη. Σε αυτά τα 6’ οι Paraliers έκαναν ένα σερί 0-12 και το σκορ 51-64. Ο Office Ηρακλείου βρήκε ρυθμό στα τελευταία 1’ και 20’’, αλλά το 7-0 σερί του, διαμόρφωσε απλά το τελικό σκορ σε 61-70. Από τον Office Ηρακλείου, έκανε ότι μπορούσε για την ανατροπή, ο Γεωργόπουλος με 2 τρίποντα, ενώ από τους Paraliers, ο Σκόρδος Βασίλειος πέτυχε άλλους 6 πόντους και κέρδισε τη διάκριση του mvp του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/17 βολές, 18/37 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 38 rebounds (6 επιθετικά), έδωσαν 12 assists, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 11/17 βολές, 22/53 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Πήραν 44 rebounds (11 επιθετικά), έδωσαν 21 assists, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Σκόρδος Βασίλειος (Paraliers) που πέτυχε 21 πόντους έχοντας 6/10 βολές, 6/14 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πέτυχε double-double, καθώς πήρε 13 rebounds (4 επιθετικά), μοίρασε 7 assists, έκλεψε 7 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε τελικό efficiency 30 (Λάθη:3).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Τσιολάκης Ιωάννης (Office Ηρακλείου) που πέτυχε 18 πόντους έχοντας 3/7 βολές, 6/7 δίποντα και 1/1 τρίποντα. Πέτυχε double-double, καθώς πήρε 10 rebounds (1 επιθετικό), μοίρασε 1 assist, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 3 φορές και είχε 1 block με τελικό efficiency 23 (Λάθη:5).

Office Ηρακλείου (Λαμπρόπουλος Ιωάννης): Βαφειάδης 1, Γεωργόπουλος 8(2), Λαμπρόπουλος Δημήτριος 16(3), Ταταμίδης 2, Τζήκας 13, Τσιολάκης Ιωάννης 18 (vp), Υφαντής 3.

Paraliers (Σκόρδος): Ηλιόπουλος 8, Καρουζάκης 5(1), Σκόρδος Αλέξανδρος 19(2), Σκόρδος Βασίλειος 21 (mvp), Ψηλομανουσάκης 17(1).

Τι μας άρεσε: Εκεί που λες, «πάει σκάσανε αυτοί» (οι 5 Paraliers) εκείνη τη στιγμή θα αρχίσουν να τρέχουν ξέφρενα ξανά.

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός και η αποχώρηση του Τζήκα πιθανότατα αλλοίωσε την έκβαση του ματς.