13/02/2023
New World Fix 16 11 19 25 - 71 -
ReTirees 8 14 15 15 - 52 -

5+Γαλανός και νίκη για τους Fix!

Αν και κατέβηκαν με μια πεντάδα και μοναδικό διαθέσιμο στον πάγκο τον Γαλανό, οι New World Fix κέρδισαν δίκαια τους ReTirees με 71-52 στο ΓΣΠ για την 18η αγωνιστική της Elite League by Betsson, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες!

Οι New World Fix ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, καθώς με 6 πόντους του Ζωιτού, 3 του Τσεκουρλούκη και τρίποντο του Σιάποντη, προηγήθηκαν με 16-8. Ο Τσιλάβης με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Πλεξουσάκης και Λουκόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 22-10,  χάρη σε 6 πόντους του Σιάποντη και 4 του Λογγίτση. Αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι ReTirees και με νέους 8 πόντους του Τσιλάβη και 4 του Ρομποτή, μείωσαν στους 5, 27-22!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Γαλανού πάτησε γκάζι και με 8 πόντους του Ζωιτού, 7 του Αθηναίου και 4 του Λογγίτση, πήρε εκ νέου διψήφια διαφορά 11 πόντων, 44-33, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 46-37. Ο Στόλης με 5 πόντους και ο Σκοπελίτης με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση για το συγκρότημα του Κουσούλη στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 46-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New World Fix κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με τους Λογγίτση, Αθηναίο, Ζωιτό, Σιάποντη και Τσεκουρλούκη να τα δίνουν όλα για τη νίκη, έφτασαν εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα με 71-52. Δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο της τελευταίας περιόδου να αντιδράσουν οι "Συνταξιούχοι", με τους Σκοπελίτη, Κωστούλα και Γιαμαίο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/17 βολές, 25/50 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/6 βολές, 20/45 δίποντα και 3/31 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2  κοψίματα.

Betsson mvp των New World Fix ο Λογγίτσης με 16 πόντους, έχοντας 8/10 βολές, 4/6 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των ReTirees ο Σκοπελίτης με 12 πόντους, έχοντας 6/9 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

New World Fix (Γαλανός): Λογγίτσης 16, Ζωιτός 21, Τσεκουρλούκης 11 (2), Αθηναίος 12, Σιάποντης 11 (1), Γαλανός

ReTirees (Κουσούλης): Τσιλάβης 8, Τσιρίδης 4, Στόλης 6 (1), Πλεξουσάκης 6, Λουκόπουλος 2, Τσιρίδης 4, Γιαμαίος 6 (2), Κωστούλας 4, Σκοπελίτης 12

Τι μας άρεσε: Η ηρεμία που είχαν στο παιχνίδι τους οι New World Fix!