05/02/2024
Vatos Krokos 24 11 9 20 - 64 -
Kourkoutes BC 12 10 22 14 - 58 -

Πέντε, αλλά μάχιμοι οι Vatos Krokos!

Μπορεί οι Vatos Krokos να ήταν μόλις πέντε κόντρα στους Kourkoutes, όμως η εικόνα που παρουσίασαν ήταν καλύτερη και από τις φορές που το ρόστερ ήταν γεμάτο, φτάνοντας έτσι στη νίκη με 64-58. Αυτή ήταν η μόλις 2η νίκη στη σεζόν για τους Vatos Krokos και η πρώτη έπειτα από 10 συνεχόμενες αγωνιστικές χωρίς… χαρά. Οι Kourkoutes, οι οποίοι επίσης είχαν πολλές απουσίες, δεν λένε να… σηκώσουν κεφάλι και γνώρισαν την 6η συνεχόμενη ήττα τους και 12η συνολικά (3-12) στη Master League.

Όσον αφορά το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι στα πρώτα λεπτά, στα οποία προηγήθηκαν 10-2. Ο Αμαργιανός μοίραζε, οι συμπάικτες του εκτελούσαν, με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 16-9. Λαδιάς και Κουρούμπαλης προσπάθησαν να δώσουν ώθηση επιθετικά στους Kourkoutes, όμως Βιντζηλαίος, Αμαργιανός και Τσεκούρας κράτησαν απομακρυσμένη την ομάδα τους, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 24-12.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με αρκετά λάθη και από τις δύο πλευρές, ενώ οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να βρουν λύσεις στην αντίπαλη ρακέτα. Ο Βράτιμος έκανε το 24-14 και στη συνέχεια ο Λαδιάς ήταν ο μοναδικός παίκτης που σκόραρε για τους φιλοξενούμενους στην υπόλοιπη διάρκεια της δεύτερης περιόδου. Από την άλλη, Βιντζηλαίος και Παπαναστασίου κράτησαν τον καλό ρυθμό των Vatos Krokos, οι οποίοι πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 35-22.

Οι Kourkoutes «γύρισαν τον διακόπτη» στο ημίχρονο, είχαν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στις επιλογές τους και με το σκορ στο 37-24 έκαναν ένα μεγάλο σερί 0-14, φτάνοντας στο προσπέρασμα (37-38). Η αντίδραση από τους γηπεδούχους ήρθε δια χειρός Βιντζηλαίου που έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του (41-38), αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε με ισόπαλο σκορ καθώς ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 44-44.

Οι Vatos Krokos είδαν τους αντιπάλους τους να μην έχουν καθαρό μυαλό στις αρχές της δεύτερης περιόδου και έτσι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη τους ώστε να πάρουν μία μικρή απόσταση 6 πόντων (54-49). Στα τελευταία λεπτά ο Λαδιάς με τρίποντο έκανε το 62-58, αλλά ο Αμαργιανός με δύο εύστοχες βολές του έκανε το 64-58. Οι γηπεδούχοι είχαν το «μαξιλαράκι» των 4 πόντων, το οποίο τους έδωσε τελικά τη νίκη, με το 64-58 να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευστάθιος Τσεκούρας με 6 πόντους, 4 ασίστ και 20 ριμπάουντ. Από τους Kourkoutes ξεχώρισε ο Γιώργος Λαδιάς με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Vatos Krokos μέτρησαν 21/50 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 13/17 βολές, 40 ριμπάουντ, αλλά και 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη και 5 μπλοκ. Οι Kourkoutes είχαν 14/39 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 9/13 βολές, 38 ριμπάουντ, 13 ασίστ, όπως και 5 κλέψιματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Vatos Krokos (Αμαργιανός): Αμαργιανός 19(4ρ.), Βιντζηλαίος 14(5ρ.), Παπαναστασίου 18(1ρ.), Τσεκούρας 6(20ρ.), Φερίδης 7(10ρ.)

Kourkoutes (Λαδιάς): Βράτιμος 13(16ρ.), Ζήσης 1(3ρ.), Καρούμπαλης 5(4ρ.), Λαγός 8(9ρ.), Λαδιάς 24(5ρ.), Μαρίνος 7(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πόσο πάλεψαν οι πέντε παίκτες των Vatos Krokos.