09/10/2022
Aballiers 18 11 19 17 - 65 -
Orlando Tragics 17 13 11 16 - 57 -

Πέρασαν από το Orlando οι Aballiers!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Aballiers στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους Orlando Tragics με 65-57 στο ΣΕΦ και τους ανάγκασαν στην πρώτη τους ήττα!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Aballiers να βρίσκονται μέχρι και στο +7, 17-10, χάρη σε 7 πόντους του Κρητικού, 4 του Παγάνου, 4 του Νίκου Θάνου και τριποντάκι του Σωτήρη Θάνου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι και με 5 πόντους του Κριαλάκου, άλλους τόσους του Γεροδήμου και τρίποντο του Ντρες, πλησίασαν στον πόντο, 18-17!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 συνεχόμενους πόντους του Ντρες, 3 του Κριαλάκου και δίποντο του Αγγελιδάκη, οι Orlando Tragics πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 29-30. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Γραμματικός, Σωτήρης Θάνος και Λιακόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γραμματικός ήταν ασταμάτητος και με νέους 11 δικούς του πόντους, έβαλε την παρέα του Τσαρτσάρα στο +7, 48-41. Το δίδυμο Γεροδήμου - Αλοΐζου τραβούσε το κουπί στην επίθεση της ομάδας του Σιμιτιάν, με τον πρώτο να σκοράρει 7 πόντους και τον δεύτερο 4. Σκορ τρίτης περιόδου 48-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Aballiers άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Γραμματικό, Κρητικό και Βερνίκο, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 65-57. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε για την ανατροπή οι "Τραγικοί", ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Γεροδήμου, Κριαλάκου και Αγγελιδάκη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/26 βολές, 20/44 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/28 βολές, 17/38 δίποντα και 4/27 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Betsson mvp των Aballiers ο Γραμματικός με 28 πόντους (double-double), έχοντας 6/12 βολές, 8/11 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και υπέπεσε σε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των Orlando Tragics ο Γεράοδημος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 6/10 βολές, 5/7 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Aballiers (Τσαρτσάρας): Θάνος Ν. 4, Κρητικός 15 (1), Θάνος Σ. 5 (1), Παγάνος 6, Γραμματικός 28 (2), Βερνίκος 3, Λιακόπουλος 4, Μανώλης

Orlando Tragics (Σιμιτιάν): Κριαλάκος 13, Αγγελιδάκης 8, Ντρες 11 (3), Αλοΐζος 6, Γεροδήμος 19 (1), Κωνσταντίνου, Τσαμουράς

Τι μας άρεσε: Η "μονομαχία" μεταξύ Γραμματικού - Γεροδήμου!