09/12/2019
Harlems 11 12 18 21 - 62 -
San Antonio Smurfs 8 6 16 14 - 44 -

Πέρασαν από το… στρουμφοχωριό οι Harlems!

Επιστροφή στις νίκες για τους Harlems στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής επικράτησαν εύκολα των San Antonio Smurfs με 62-44, σπάζοντας παράλληλα το 0-3 υπέρ της παρέας του Γκουρογιάννη.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι Harlems στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Μότσιου και 4 του Κουτρουμπή, προηγήθηκαν με 11-8. Ο Παπαζώης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ το πρώτο καλάθι είχε βάλει ο Σταύρου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Ρουσιώτη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 23-14, χάρη σε 6 πόντους του Μότσιου και 4 του Καραμπά. Λίγα πράγματα επιθετικά και σε εκείνο το διάστημα για τους San Antonio Smurfs, με τους Νίκα, Σταύρου και Αλέξη να πετυχαίνουν από 2 πόντους έκαστος.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Αμερικανοί κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +11, 41-30, με τους Σταυρόπουλο (5π), Κουτρουμπή (5π) και Καρρά (4π) να ηγούνται της επίθεσης της ομάδας τους. Την ομάδα του Nioniovic κράτησαν ζωντανή στην μάχη της νίκης σε εκείνο το διάστημα οι Σταύρου (7π), Παπαζώης (4π) και Καλαϊτζόγλου (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 41-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Harlems δεν απειλήθηκαν καθόλου από τον αντίπαλο και με τους Μότσιο – Κρητικό να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο με 9 και 4 πόντους, αντίστοιχα, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 62-44! Για τα “Στρουμφάκια” στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Νίκας (4π), Μανδρώνης και Σταύρου, με τους δύο τελευταίους να ευστοχούν από την περιφέρεια.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/17 βολές, 24/59 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/4 βολές, 13/43 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Mvp των Harlems ο Μότσιος με 23 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 9/22 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των San Antonio Smurfs ο Νίκας με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 5/6 δίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Harlems (Ρουσιώτης): Μουρτίογλου 1, Σκαρμέας 4, Κρητικός 4, Καραμπάς 6, Κουτρουμπής 9 (1), Καρράς 6, Ρουσιώτης 1, Μότσιος 23, Σταυρόπουλος 8 (1)

San Antonio Smurfs (Nioniovic): Νίκας 11, Καλαϊτζόγλου 5 (1), Αλέξης 4, Γκουρογιάννης, Παπαζώης 9 (1), Μανδρώνης 3 (1), Σταύρου 12 (2)

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική εμφάνιση του Μότσιου, αλλά και η άψογη διαχείριση των Harlems!